Hitleri allakäigu tunnistajad

IMELINE AJALUGU

08. veebruar 2012, 20:51

Ajal, mil liitlasväed andsid Saksamaale viimaseid hoope, peitis Adolf Hitler end Berliinis sügaval varjendis, saksakeelse nimega Führerbunkeris. Temaga koos oli rühm lojaalseid ja pühendunud abilisi, kes olid teda aastaid teeninud ega hüljanud füürerit ka katastroofi lävel. Sellest, mida Hitleri viimaste päevade tunnistajad oma juhi lõpust jutustasid ning mis Hitleri ustavatest kaaslastest pärast sõda sai, saad lugeda veebruarinumbrist.


 

Rochus Misch, Hitleri ihukaitsja, põgenes Hitleri punkrist 2. mail, kuid püüti ruttu kinni. Stalin ei uskunud, et Hitler on surnud ja lasi Mischet piinata, et tõde teada saada. Ta vabanes ja saabus 1953. aastal oma naise juurde koju Lääne-Berliinis, kus ta ostis värvipoe.

 

 

 

Traudl Junge, sekretär. Junge elas enne vahistamist valenime all Berliinis neli nädalat. Nõukogude julgeolekuagendid küsitlesid teda, kuid lasid tal mõne kuu pärast minna koju Baierisse. Traudl Junge leidis kodukandis tööd sekretäri ja ajakirjanikuna.

 

 

 

Erich Kempka, Hitleri autojuht. Kempka jõudis koju Baierisse, enne kui USA vastuluure ta kinni võttis. Teda kuulati põhjalikult üle ja lasti kahe aasta pärast lahti. Kempka palgati hiljem Porsche autotehase testisõitjaks.

 

 

 

 

Albert Speer, arhitekt ja sõjatööstuse minister. Speer aitas sõja viimastel päevadel Hitleri järeltulijat, Saksa sõjalaevastiku juhti ja admirali Karl Dönitzit. Nürnbergi kohus määras Speerile 20 aastat vangistust.

 

 

 

Hanna Reitsch, piloot. Reitsch oli sõja lõppedes Austrias. Ameeriklased vangistasid ta pooleteiseks aastaks. Seejärel asus ta taas tööle piloodi ja purilendurina.

 

 

 

 

Otto Günsche ja Heinz Linge – Hitleri isiklik adjutant ja kammerteener – sattusid venelaste kätte vangi ja neid piinati. Mõlemad vabastati 1955. aastal. Günsche palgati tööle farmaatsiafirmasse, Linge tegeles moodulmajade müügiga.

Artikkel „Hitleri allakäigu tunnistajad“ ilmus ajakirja Imeline Ajalugu 2012. aasta veebruari numbris, oli kaheksal leheküljel ja rikkalikult illustreeritud. 

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad: