Paljud koopamaalingud on naiste tehtud

Aastaid on teadlased Euroopa arvukate koopamaalingute tegijateks pidanud mehi. Uus uurimus väidab aga, et see tõekspidamine on vale ning paljude kiviaja kunstiteoste autorid on naised.

Ameerika antropoloog Dean Snow üllatas arheoloogiamaailma väitega, et suurem osa eelajaloolistest koopamaalingutest on hoopis naiskunstnike loodud. Pennsylvania ülikooli professor Dean Snow jõudis sellisele järeldusele, kui uuris kuni 30 000 aasta vanuseid käejälgi kaheksas koobastikus Prantsusmaal ja Hispaanias. Snow võrdles jälgedel sõrmede pikkust, mis on meestel ja naistel erinev.

Ta jõudis järeldusele, et 75 protsenti käejälgedest kuulub naistele, mitte meestele või poistele. “Inimestel on varemgi olnud põhjendamatuid eel­arvamusi selle kohta, kes on need maalingud teinud ja miks,” märkis Snow.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Arheoloogid on leidnud üle maailma koobastes sadu käejälgi. Paljud neist on maalingutel, mis kujutavad jahiloomi. Teadlased on seetõttu järeldanud, et kunstnikud olid kütid ja pidid olema mehed.

Snow’ kriitikud jällegi ütlevad, et käejäljed võivad küll olla naiste omad, kuid miski ei tõenda seda, et nemad ka maalingud joonistasid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130