Leiti esimesed Bütsantsi galeerid

Galeer on keskkohast pikuti pooleks murdunud, nii et ainult vööriosa on terviklik. Üldiselt on alus suhteliselt hästi säilinud.  Foto: Inst. of Nautical Archaeology

Esimest korda on arheoloogidel tekkinud võimalus käega katsuda Bütsantsi galeeri. Seni said nad seda tüüpi sõjalaevu uurida üksnes ajaloolistelt joonistelt ja maalidelt.

Arheoloogid on läbi uurinud kaheksa laevavrakki ühtekokku 37st, mis leiti 2004. aastal Istanbulist. Nende seas oli ka kaks haruldast galeeri. Seni said nad seda tüüpi sõjalaevu uurida üksnes ajaloolistelt joonistelt ja maalidelt.

Uues raportis kirjeldavad Türgi arheoloogid kahte galeeri ja veel kuut laevavrakki, mis leiti Istanbuli endiselt sadamaalalt. Istanbul oli kunagi Bütsantsi riigi pealinn Konstantinoopol. Arheoloogide hinnangul valmisid 30 meetri pikkused mustast männist galeerid ühes ja samas riigi omandis olnud laevatehases.

7.–10. sajandisse dateeritud laevu kasutati peamiselt luures ja kiirteadete saatmiseks.

Arheoloog Cemal Pulak ütles uudistesaidile Live Science: “Aeganõudva detektiivitöö tulemusena hakkame tasapisi mõistma, kuidas neid laevu ehitati ja kasutati.”

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Reklaamiosakond
ReklaamiosakondTel: 667 0105