Iga kolmas Briti laevastiku junga oli laps

Värbamisohvitserid ei hoolinud seadustest ja võtsid sõjaväkke vastu ka alaealisi poisse.  Foto: BRIDGEMAN

Reeglitele vaatamata saadeti esimese maailmasõja ajal Suurbritannia eest sõtta üle 100 000 poisi. Ajaloolaste hinnangul oli selline praktika levinud lisaks mereväele ka mujal Briti armees. Noorusest tingitud uljuse ja kogenematuse tõttu said alaealised sõdurid üldjuhul ka kiiremini surma.

Värbamisohvitserid ei hoolinud 1914. aastal reeglitest ja värbasid Briti mereväkke alaealisi poisse. See selgus Kuningliku Mereväe hiljuti avaldatud 380 000 dokumendist. Sealt võib leida nii nimesid kui ka sünniaastaid ja -kohti.

Briti seaduste järgi võis sõjaväeteenistusse vastu võtta ainult vähemalt 18aastaseks saanud poisse, kuid vabatahtlikuna andis end mereväe värbamispunktides üles rohkem kui 100 000 alaealist. Värbamisohvitserid teenisid aga iga sõjaväkke värvatud mehe pealt lisaraha.

Kuningliku Mereväe dokumentidest võib leida ka poiste teenistusaja pikkuse ja omistatud teenetemedalid. Dokumente saab näha veebilehel ancestry.co.uk. Veebilehe Ancestry pressiesindaja Miriam Silverman ütles Sunday Expressile: “Poistel polnud valimisõigust ja ometi olid nad valmis kodumaa eest oma elu andma.”

Ajaloolaste sõnul oli selline seaduserikkumine levinud kogu Briti sõjaväes. Ka kaevikutes võitles mitusada tuhat alaealist sõdurit. Noorusest tingitud uljuse, hulljulguse ja vähese kogemuse tõttu said noored sõdurid kiiremini surma kui täiskasvanud.

Tragöödia arvudes:

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

100 000 poissi vanuses 14–17 aastat astus 1914. aastal mereväkke.

1/3 kõigidest jungadest olid nooremad kui 18.

16% enam poisse, võrreldes täiskasvanud meestega, kaotas sõjas elu.

 1/10 kõikidest sõduritest terves Briti sõjaväes olid alaealised.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130