Peruu pinnasest ilmub hulganisti muumiaid

Muumiad maeti erilises poosis, otsekui kokkuvolditult.  Foto: AFP/Scanpix

Andide ühest orust leidsid arheoloogid rahula, kuhu oli maetud väga palju muumiaid. Tänaseks on nad jõudnud välja kaevata ühtekokku 171 muumiat. Teadlaste hinnangul leidub piirkonnas tõenäoliselt veel vähemalt paar tuhat muumiat.

Peruu Andide ühest orust leidis rahvusvaheline arheoloogide meeskond rahula, kuhu oli maetud väga palju muumiaid. Tänaseks on arheoloogid jõudnud välja kaevata seitse hauakambrit ja ühtekokku 171 muumiat – ja kõik neist on ligi 1200 aastat vanad. Teadlaste hinnangul leidub piirkonnas tõenäoliselt veel vähemalt paar tuhat muumiat.

Surnute vanus varieerub vastsündinutest kõrgeealisteni. Täiskasvanud on maetud rinnale ristatud käsivartega ja nende põlved on surutud õlgade vastu. Väikelapsed paigutati puhkama suurtesse savikannudesse. Samuti on osa muumiaid pakitud kangasse justkui kingipakid.

Süsinik-14 dateering näitas, et surnud maeti aastatel 800–1000. Peruu rannik oli tol ajal ülerahvastatud ning seal elanud rahvad pidasid veriseid sõdu. Kuid sisemaal, Andide orus ei leidu ühtegi märki rahututest aegadest. Arheoloogid eeldavad, et orus elasid sõja eest põgenenud indiaanlased.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.
Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130