Vanaaja kreeklased kartsid kodukäijaid

Kahest hauast leitud skeletid andsid aimu, kuidas kreeklased lahkunuid kohtlesid  Foto: C. L. Sulosky Weaver

Sitsiiliast 1980. aastail avastatud matmispaik on olnud siiani mõistatuseks. Nüüd on üks teadlane selle aga lahendanud. Kreeklased nimelt kindlustasid oma surnuid mattes, et lahkunu ei saa mingil juhul hauast jälle üles tõusta ja kodukäijana kummitada.

Kreeklased kindlustasid oma surnuid mattes, et lahkunu ei saa mingil juhul hauast jälle üles tõusta ja kodukäijana kummitada. See selgus Sitsiilias avastatud matmispaiga kahe haua lähemal uurimisel.

Hauas lebanud 2500 aasta vanuste skelettide peale olid paigutatud rasked amforad ja viis suurt kivirahnu. Haudade ümbert leiti samuti mitu nn needusekivi. Viimased neli aastat mõistatuse kallal pead murdnud arheoloogi Carrie Sulosky Weaweri sõnul tõestab see, et kreeklased pelgasid kodukäijaid ning üritasid raskusi surnute peale asetades takistada neil hauast üles tõusta.

Skeletid leiti 1980. aastail Sitsiilia edelaosas asuvast Passo Marinaro matmispaigast, kus vanaajal seisis Kamarina linn. Linna asustasid kreeklased 598. aastal eKr. Matmispaigast leiti ühtekokku 2905 inimskeletti.

Kreeklased vangistasid siit ilmast lahkunuid

1. tõendNeedus „lukustas“ haua

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Matmispaigast leidsid arheoloogid üksteist nn needusekivi, mida kreeklased kasutasid sõnumite saatmiseks allmaailma jumalustele, kes muutsid surnuid kodukäijateks.

2. tõendRasked kivid hoidsid kinni

Hauda asetatud surnukeha peale paigutati rasked kivirahnud ja amforad. Eesmärk oli takistada surnul hauast üles tõusmist.

3. tõendVangistatud kivihauda

Vahel maeti surnu raskesse kivikirstu, mis pidi tagama, et sealt ei saaks välja kodukäija.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130