Michelangelo ohverdas kunstile enda käed

Foto: Shutterstock

Uus uurimus toob välja, et itaalia kunstnik kannatas elu viimastel aastatel hirmsate liigesevalude all.

Foto: Wikipedia

Michelangelo, ajaloo üks suurimaid kunstnikke, toksis meisliga skulptuure ka veel mõni päev enne surma, kuigi ta käsi vaevas tugev liigesepõletik. Sellisele järeldusele jõudis rahvusvaheline meeskond, kes uuris kolme Michelangelo portreed ning kõrvutas saadud tulemused tema biograafia ja isiklike kirjadega.

Michelangelo kurtis kirjades oma nõole, et kannatab reuma käes. Teadlaste sõnul pole aga ühelgi portreel näha sellele tõvele iseloomulikke märke. Seevastu paistavad igal maalil kunstniku kätel klassikalised liigesepõletiku sümptomid. Seda haigust tõendab ka fakt, et vanemas eas polnud Michelangelo enam võimeline kirjutama, sest ta käed tegid liiga palju valu.

Eeltoodu põhjal otsustades kahjustas Michelangelo aastatepikkune töö haamri ja meisliga tema käsi ja soodustas liigesepõletiku tekkimist.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.
Davide Lazzrer, Firenze ülikooli esteetilise kirurgia spetsialist  Foto: Erakogu

Skulptorite kutsehaigus

Imeline Ajalugu esitas kolm küsimust Davide Lazzerile, Itaalia Firenze ülikooli esteetilise kirurgia spetsialistile, kes avastas Michelangelo haiguse.

Miks hakkasite uurima Michelangelo käsi?

Nägin korra muuseumis üht Michelangelo portreed, kus tema käsi on kujutatud deformeerununa. Jagasin enda tähelepanekut ajaloolise meditsiini ekspertidega ja hakkasin uurima ka teisi portreesid.

Kuidas kavatsete enda teooriat tõendada?

Loodan oma uurimusele tõmmata sedavõrd suurt tähelepanu, et Firenze võimud annavad mulle loa kaevata välja Michelangelo surnukeha.

Kas artriit oli renessansiajal levinud haigus?

Paljudel kujuritel oli liigesepõletik, kuid vähesed neist elasid nii kõrge eani kui Michelangelo – ta suri 88aastaselt. Artriit on n-ö skulptorite kutsehaigus, mida soodustavad pidevate löökide tagajärjel tekkivad käeliigeste väikesed traumad. Seepärast eeldan, et paljudel kunstnikel tekkis liigestesse põletik, kuid enamik neist ei elanud nii kaua, et haigus jõudnuks areneda sama kaugele kui Michelangelol, kes oli elu lõpus peaaegu invaliid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Reklaamiosakond
ReklaamiosakondTel: 667 0105