Eesti Ajaloomuuseum kogub asju 1980. aastatest

Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone  Foto: Eesti Ajaloomuuseum

Eesti Ajaloomuuseum avab Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks Maarjamäe lossis suurnäituse „Minu vaba riik”. Seoses näituse ettevalmistusega kutsub muuseum koostöös Eesti Päevalehe ja Delfiga kõiki meenutama lähiminevikku ja osalema kogumiskampaanias, et leida kõnekaid esemeid ja lugusid 1980. aastatest ja 1990. aastate algusest.

1980. aastate lõpp ja 1990. aastate algus oli paljuski aeg, mil raha oli, kuid osta polnud midagi. Välismaine kaup oli paljude jaoks kättesaamatu luksus, valitses defitsiit ja õnnega olid koos need, kel kaubandusvõrgus tutvusi. Selle aja sovetliku süsteemi agoonia andis uut hoogu ettevõtlikule meelele, mis väljendus ka eraettevõtluse tekkes.

Eesti Ajaloomuuseum palub abi nii näituse kui muuseumikogu täiendamiseks peamiselt kahes valdkonnas: toona defitsiitsed argielus kasutatud esemed ning kõik see, mis on seotud eraettevõtlusega.

Oodatud on taasiseseisvumise ajast pärit defitsiitsete kaupade ja eraettevõtete toodangu näidised (sh ka ise valmistatud esemed). Kuidas õnnestus teil saada kleit või ülikond kooli lõpetamiseks? Kui kerge oli saada sügiseks mantlit, jopet? Kas mäletate, kui palju oli vaja vaeva näha uue kingapaari saamiseks? Kas teil on alles valuutapoest ostetud kraami või nn pulmapoest saadud kangast valmistatud kleit? Kas on veel alles nn Viru ärikatelt saadud kaupa? Oodatud on nii rõivaesemed, kodutehnika, plakatid, fotomaterjal ja muu taoline. Oluline on juurde lisada eseme lugu – info selle kohta, kust ese pärineb, kes seda kandis jmt.

Silueti modelleerija sättimas lasteriideid 1987. aastal.  Foto: T. Veermäe / Eesti Ajaloomuuseum
Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Oodatud on lumipesuteksad

Erilist huvi pakub muuseumile toonaste eraettevõtete ja väikeste müügipunktide sildid, hinnakirjad, tootmisvahendid, toodangunäited (nt lumipesuteksad), kleebiste kavandid, foto ja muu materjal ning mälestused, kuidas toona äri tehti. Kuidas algas teie tee ettevõtjana? Kas teie firma esimene silt, hinnakiri on veel alles? Kuidas te esemeid tootsite, kas on alles esimesed toodangunäidised või tootmisvahendid? Kes kujundas valmistavate esemete, olgu need teksapüksid või kleepsud, kavandid?

Kõige põnevamaid esemeid saab näha juba 2018. aastal Maarjamäe lossis Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva näitusel „Minu vaba riik“.

Fotod, videod ja meenutused on oodatud ka aadressidele [email protected] ning huvitavamatest lugudest ja pildimaterjalist avaldatakse lood.

Kogumisaktsiooni käigus kogutud materjal jõuab Eesti Ajaloomuuseumisse.

NB! Kõikide annetajate vahel läheb loosi KOLM ajakirja Imeline Ajalugu 6 kuu tellimust ja KUUS tasuta perepääset Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonesse.

Kogumiskampaania kestab augusti lõpuni.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555