Põhjamaade varaseim lahing toimus Saksamaal

Põhja-Saksamaal Tollense jõe ääres toiminud lahingus hukkus ligi 100 meest.  Foto: Landesamt für Kultur und Denkmalpflege Mecklenburg-Vorpommern/Landesarchäologie/C. Harte-Reiter

Tollense jõe äärest leitud luud paljastasid, et just seal leidis aset varaseim pronksiaja lahing Põhja-Euroopas.

Põhja-Saksamaal, Tollense jõe piirkonnast on 1996. aastast saadik leitud inimluid ja purustatud koljusid. Rühm arheolooge arvab, et on nüüd selle mõistatuse lahendanud. Kuna leiu­paigas pole tõendeid eluasemetest, siis ilmselt toimus just seal ­Põhja-­Euroopa esimene pronksiaja lahing.

„Kui meie hüpotees, et kõik leiud pärinevad ühest ja samast lahingust, peab paika, siis on tegemist sedavõrd suure konfliktiga, mida Alpidest põhjas kunagi varem polnud toimunud,“ ütles arheoloog Thomas Terberger ajakirjale Science.

Teadlased leidsid jõest ka puitrelvi. Terbergeri sõnutsi sai „­selliste suurt vasarat meenutavate relvadega kaht­lemata tekitada tõsiseid löögi­kahjus­tusi“.

Asustuse puudumist tõendab muu hulgas seegi, et leidude seas pole ­keraamikat ega potikilde.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.
Teadlaste arvates kukkus see sõjamees hobuse seljast ja sai surmava koljuluumurru.  Foto: Landesamt für Kultur und Denkmalpflege Mecklenburg-Vorpommern/Landesarchäologie/D. Jantzen

Koljudel on võitluse jäljed

Arheoloogid leidsid ligikaudu 100 noore mehe koljud ja murtud luid; pronksist ja ränikivist relvi, nende seas odaotsi ja noole­teravikke; kirvest meenutava lõike­riista; kinnitusnõelu, ühe laeka ja sirbi.

Leitud koljuluudest paljudel on relvalöögist tekkinud murrud, millel ekspertide sõnul pole kokkukasvamise ehk para­nemise märke. See tähendab, et sõdalased surid saadud löögi tagajärjel.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130