Kuidas säilitada rahvariideid kodustes tingimustes?

Pruudipärg ehk seppel pärineb Hiiumaalt ja oli kasutusel ilmselt 19. sajandi lõpus. Seppel kuulus talurahva piduliku rõivastuse juurde ja see pandi neiule pähe pulmas kirikusse minnes.  Foto: Eesti Ajaloomuuseumi kogu / Eesti Ajaloomuuseum

Laupäeval, 15. oktoobril kell 13.00 toimub Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones (aadressil Pikk 17, Tallinn) järjekordne õpituba sarjast „Asja armastajad“. Seekord tutvustatakse muuseumi kogus asuvaid vanu ja haruldasi rahvariideid ning räägitakse tekstiilist esemete säilitamisest kodustes tingimustes.

Õpituba viivad läbi Sirje Pallo (Eesti Ajaloomuuseumi peavarahoidja) ja Marike Laht (SA Eesti Vabaõhumuuseumi konserveerimisosakonna juhataja).

Eesti Ajaloomuuseumis säilitatakse praegu u 1700 rahvuslikku tekstiileset. Suurem osa neist on rahvariided, mis pärinevad Põhja-Eestist ja jõudsid muuseumisse juba 19. sajandi teisel poolel. Eestlaste tarbeesemete kogumiseks avaldas muuseum toonastes lehtedes 1866. aastal saksakeelse ning 1897. aastal eestikeelse üleskutse. Nii ongi tänini säilinud hulk sel ajal kogutud haruldasi etnograafilisi esemeid.

Õpitoas saab neist mõndagi oma silmaga näha. Eelkõige aga uuritakse, kuidas vanad tekstiilesemed on säilinud. Konservaatori abiga saavad vastuse küsimused, kas tekstiilid säilivad igavesti, millised asjaolud mängivad säilitamise juures olulisimat rolli, millised on hoiustamisel tehtavad tüüpilised vead jpm.

Õpituba sobib kõigile, kel kodus rahvariideid, villaseid tikitud kampsuneid, kindaid, kasukaid, litritega kaunistatud kodus tehtud esemeid jmt. Samuti jagatakse häid nõuandeid, kuidas oma esemeid ka tulevastele põlvedele säilitada.

NB! Soovi korral võib kodust kaasa võtta mõne rahvusliku tekstiileseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Õpituppa tuleb registreeruda! Seda saab teha SIIN. Osalustasu on 3 eurot.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555