Foiniikia mees sündis segaabielust

Kartaago rahvusmuuseum on noorest mehest teinud elutruu vahakuju.  Foto: Kartaago Rahvusmuuseum

Teadlased on viimaks kaardistanud Tuneesiast Byrsa mäelt leitud noore mehe geenid. Selgub, et tema isa oli foiniiklane ja ema portugali või põhjahispaania päritolu.

Noore mehe maised jäänused leiti 1994. aastal, kui Kartaago muuseumi aednik tahtis Byrsa kõrgendikule puid istutada. Ta sattus auku kaevates tundmatule hauale. Sellest leiti 6. sajandil eKr surnud noore mehe luud.

Ajaloolased hakkasid tundmatut noorukit kutsuma lihtsalt „noor mees Byrsast“. Tema genoomis leidus mitokondriaalse DNA haplogrupp U5b2c1. Mitokondriaalne DNA pärandub vaid emaliini pidi ning haplogrupp on sarnaste DNA variantide kogum, mis on taandatav ühisele esivanemale. U5b2c1 on seni leitud vaid Byrsa mehe jäänustest.

1994. aastal leiti Kartaago varemetest surnukeha, mis sai hüüdnimeks „noor mees Byrsast“. Haud paiknes Byrsa mäe tipus, kus elas linna eliit.  Foto: Wikimedia Commons

Teadlased arvavad, et foiniiklased pärinesid tänapäeva Liibanonist, kuid kohalike geneetilistes proovides pole jälgi mitokondrist U5b2c1. Seetõttu pidi noor mees Byrsast olema sündinud segaabielust.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130