Roomlased hirmutasid šotlasi linguga

08. november 2016, 00:01

Senitundmatute viskelingude leid näitab, et roomlased ei vallutanud Briti saari üksnes leegionäride ja kaitserajatistega.

Tinakuulid lendasid vilisedes ja hirmutasid sedasi ka vaenlasi.

Ühelt Šotimaa künkalt leidsid arheoloogid ainulaadsed esemed – väikesed sidrunikujulised tinakuulid, millesse oli puuritud viiemillimeetrine auk. Teadlaste arvates hirmutasid roomlased nendega šoti hõime.

Ajaloolased valmistasid kuulidest koopiad ja heitsid neid linguga. Selgus, et heidetud kivid tegid ebameeldivat vilisevat heli, mis sundis vaenlase kilpide taha varjuma.

Teadlased kaevasid Edinburghist 88 kilomeetrit lõunas asuva Burnswarki mäe juures välja seal paiknenud suurt 2. sajandil rajatud roomlaste sõjaväelaagrit, kui avastasid ka väikesed kuulid. Alguses leiti ligi 700 ovaalset tinakuuli, mis sarnanesid roomlaste „tavalise“ linguheitemoonaga. Siis aga ilmusid nähtavale süvenditega tinakuulid.

Šoti teadlaste arvates pidi sellisel „õudse häälega“ relval olema suur mõju, kuna augu süvendamine oli aeganõudev ja kuuli ju tagasi ei saanud. Järelikult pidi ühe kuuli valmistamisel nähtud vaev seda väärt olema.

Vaata kõiki uudiseid

Toetajad:

Telli ajakiri

Telli National Geographic
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri.
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.
Hind: e-arve püsimaksega 6,95 €, 1 aastaks 79 €
Telli Ajakiri