Arvatavad vampiirid maeti võikal moel

Kui inimesed kahtlustasid surnut vampiiriks olemises, tükeldasid nad tema laiba.  Foto: Shutterstock

Keskajal pelgasid inimesed, et vampiirid tõusevad hauast üles. Selle vastu võeti kasutusele äärmuslikud ettevaatusabinõud.

Ligi 600 aastat tagasi maeti Poola külas Górzycas kolm inimest – üks naine ja kaks meest – üsnagi brutaalsel viisil. ­Surnukehadest torgati läbi vai, naisel ­purustati põlved ja noorema mehe pea kinnitati kahe kivi vahele.

Nüüd leidsid Poola ­arheoloogid nende skeletid küla surnuaia ääre­alalt ning eksperdid on ühel ­meelel: neid inimesi kahtlustati selles, et nad on vampiirid. Selleks, et takistada nende ülestõusmist, vigastati surnu­kehad ja kinnitati vaiaga maa külge.

Selgroost läbi löödud puitvai pidi surnu maa külge kinnitama.  Foto: Krzysztof Socha, F. W. Murnau

Naise ja vanema mehe selgroog on ka selgelt deformeerunud, mistõttu arheo­loogid eeldavad, et neil oli küür. „Teistest ­erinevat kehaehitust peeti ­ilmselgeks ­märgiks, et inimene on vampiir,“ ütles luustikud leidnud Krysztof Socha  kohalikust Kostrzyni linnuse­muuseumist.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Samas on noore mehe skelett mõistatus, kuna esmapilgul tal kehalisi ­väärarenguid ei olnud. „Tema luustik näeb täiesti normaalne välja ja sellel pole ilmselgeid märke haigustest,“ ütles Socha.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130