Tallinna linnamuuseumi arhiivist leiti haruldane trükis

Poola-Leedu aadligenealoogiat sisaldav raamat on illustreeritud enam kui 3000 puugravüüriga.  Foto: Tallinna linnamuuseum

Muuseumikogude põhjalikumal kirjeldamisel avastati Tallinna linnamuuseumi arhiivkogust ilmetute 20. sajandi alguse kaante vahelt tõeline haruldus – 16. sajandist pärit trükis.

Muuseumi igapäevatöö – museaalide süstemaatiline detailsem kirjeldamine MuISi andmebaasis võib pakkuda ootamatuid üllatusleide. Tallinna linnamuuseumis 1975. aastal nimetusega „Poola Leedu kroonika“ arvele võetud raamat osutus põhjalikul uurimisel tõeliseks rariteediks. Et tegemist on eksemplariga, millel puudub algus ja lõpp, polnud varasemalt teada ei raamatu täpset pealkirja, väljaandmise aega ega kohta.

Arhiivkogus töötades uuris koguhoidja Marian Habicht köite päritolu lähemalt. Selgus, et 20. sajandi alguse ilmetu poolnahkköite kaante vahel peitus juba 19. sajandil hinnatud rariteediks muutunud Bartosz Paprocki teos „Gniazdo cnoty …“, mis on trükitud 1578. aastal Krakowis. Poola-Leedu aadligenealoogiat sisaldav raamat on illustreeritud enam kui 3000 puugravüüriga.

Poolakas Bartosz Paprocki (1543–1614) oli tuntud kui kirjanik ja poeet, kes elas 22 aastat ka Slovakkias, ning teda tituleeritakse Poola, Leedu ja Slovakkia genealoogia ja heraldika isaks. Kõnealuse ning ka järgmise samasisulise teose „Herby rycerstwa polskiego“ pühendas autor kuningas Stephen Batoryle.

Kuigi raamatut võib leida mitmes Euroopa kogus, on ta kõikjal hinnatud haruldus, mille üks eksemplar on imekombel sattunud ka Eestisse ja on siinmail teadaolevalt ainus.

Saatuse keerdkäigud

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Saatuse keerdkäigud on toonud Eestisse väga mitmekesist naaberregioonide kirjavara. Aastast 1928 Tallinna linnaarhiivis töötanud ajaloolase Rudolf Kenkmaa, hilisema arhiivi juhataja ning arhiivinduse õppejõu raamatukogu, kust haruldane trükis pärineb, omandas Tallinna linnamuuseum Kenkmaa leselt aastal 1975.

Tulevikus võib raamatut oma silmaga vaadata Tallinna linnamuuseumi ekspositsioonis, selle illustratsioone näeb praegu lähemalt ka linnamuuseumi kodulehel.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555