Tallinna linnamuuseum korraldab tasuta teabepäeva siselinna kalmistust

1883. aastal ehitatud Vana-Kaarli kalmistu väravaehitis-kabel.  Foto: Wikimedia Commons

Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki huvilisi laupäeval, 16. septembril kell 12 Siselinna kalmistule, kus kõneldakse rahupaiga ajaloost ja sinna maetud tähtsamatest kultuuri- ja ühiskonnategelastest.

Siselinna kalmistu, mis on Tallinna tänapäevani kasutatavatest kalmistutest üks vanimaid ja auväärsemaid, omab olulist tähtsust nii Eesti, Vene kui Baltisaksa kultuuriloos. Tallinna Linnamuuseumi kogus leidub mitmeid rariteetseid esemeid sinna maetud isikutelt. Paljud sealsed hauatähised on suure kunstiväärtusega ja loodud tunnustatud skulptorite poolt. Aja jooksul on kalmistu kujunenud liigirikkaks rohealaks, moodustades seega ka olulise Tallinna rohesüsteemi osa.

Veerenni asum ja Siselinna kalmistu Aleksander Nevski kirik, mis hävis 9. märtsil 1944.  Foto: Tallinna Linnamuuseumi fotokogu

Teabepäeval räägitakse 1772. aastal rajatud kalmistu ajaloost, kultuuri- ja kunstiloolisest tähendusest ning sinna maetud silmapaistvatest isikutest iseseisva Eesti kujunemisloos. Kõnelevad ajaloolased Toomas Abiline ja Kalmar Ulm Tallinna Linnamuuseumist ning Eesti Vene kogukonna ajaloouurija ja kollektsionäär, Eestimaa venelaste arhiivi looja Aleksander Dormidontov.

Teabepäev toimub Herne tänava poolse sissepääsu juures, endise Aleksander Nevski kalmistukiriku varemetel. Kirik hävines Nõukogude kauglennuväe pommirünnakus 9. märtsil 1944. aastal.

Kohapeal toimuvad ekskursioonid nimekate ühiskonnategelaste hauaplatsidele, tutvuda saab fotomaterjaliga kalmistu hiilgeaegadest.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Korraldatav teabepäev on järjekorras kolmas, eelmised peeti Marta tänaval asuva Liivi sõja aegse mälestusmärgi juures ning Tallinna Kopli kalmistupargis.

Rohkem infot saab Tallinna Linnamuuseumi vanemteadurilt Kalmar Ulmilt (e-post: [email protected]; telefon: 615 5191).

Autor: Teate edastas Eve Veigel, Tallinna Linnamuuseumi turundus- ja kommunikatsioonijuht

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555