Viikingid magasid sulepatjadel

Kõige jõukamad viikingid magasid sulgedega täidetud patjadel puitvoodis, kattes end sooja hoidvate loomanahkadega.  Foto: Shutterstock

Põhjamaade teadlastel on käimas projekt nimega Udusulg, mille raames uurivad nad ajavahemikul 570 kuni 1030 Norra ja Rootsi viikingitele haudadesse kaasa pandud patjade sulgi.

Seni on uurimused näidanud, et skandinaavlased täitsid patju paljude lindude, näiteks varblaste, hanede, partide, öökullide, vareste ja hahkade sulgedega.

Niivõrd erinevad suled tõestavad, et inimesed ja linnud on teineteisele pikka aega kasu toonud – nimelt koguti suurem osa sulgedest ilmselt pesakastidest. Skandinaavlased panid üles palju pesakaste, mis andsid lindudele pesitsemise ajaks varju ja kaitset. Seejärel, kui linnud talveks lõunasse lendasid, kogusid inimesed pesa­kastidest sulgi ja udusulgi. Sellist meetodit kasutatakse praegugi näiteks Norras ja Islandil, kus udusulg on eksklusiivne ekspordi­kaup.

See projekt peaks peale suleanalüüside andma üldist teavet ka selle kohta, kuidas eristada linde üksnes ühe või kahe sule põhjal.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Reklaamiosakond
ReklaamiosakondTel: 667 0105