Sõjaeelse Tallinna selgeltnägijad ja kummitused

Meedium Mai Kalamees eksperimenti sooritamas.   Foto: Tallinna Linnamuuseum

Tallinn pälvis 1930. aastate alguseks Põhja-Euroopa okultistide peakorteri kuulsuse – siin tegutses mitu tänapäeva mõistes staarnõida. November on rahvakalendris hingedekuu. Sestap on just nüüd paras aeg heita pilk minevikku ning teha tutvust sõjaeelsete meediumide, selgeltnägijate ja okultistidega, kes väitsid end vaimudega suhtlevat ning sealpoolseid sõnumeid vahendavat.

 

1920. aastate lõpul ja 1930. aastail said Eesti okultistide seas keskseteks tegelasteks hüpnotisöör Bernhard Valfried Johanson (1907–1941) ning tema meedium Mai Kalamees (1876–1965). Tänu Johansoni aktiivsele tegevusele ning meedium Kalamehe andele jõudsid parapsühholoogia teemad sageli Eesti ajakirjanduse veergudele.

Johanson sündis Tallinnas 14. märtsil 1907. Esimese maailmasõja puhkedes kolis tema perekond Staraja Russasse, 1918. aastal saabuti tagasi Eestisse, Tartusse. 15aastaselt olevat Johanson põgenenud kodunt Petseri kloostrisse, kuid toodi politsei saatel koju tagasi. 1927. aastal täiendas Johanson end Riias keemia alal (tema isal oli keemiaettevõte), kuid puutus seal kokku aktiivsete okultistide ringkondadega. Küllap Riias õppiski Johanson hüpnoosimeetodeid.

Mai Kalamees sündis 26. aprillil 1876 (vkj 13. aprillil) Amblas, Järvamaal talupidajate peres. Juba 8aastaselt hakkas ta nägema prohvetlikke unenägusid, millest ta usaldas rääkida ainult isale. Okultse kirjanduse lugemiseni jõudis Kalamees 35–37 aasta vanuselt, mis aidanud tal paremini mõista lapse- ja neiupõlves nähtud nägemusi. Ta töötas majateenijana, oli tegev sensitiivina, elas majanduslikus kitsikuses, mistõttu jäi lõpetamata ka 3klassiline vallakool. Välimuselt kirjeldati Kalameest 1930. aastail kui „halli peaga kõhna vanemat daami“. Enne Johansoniga kohtumist harrastanud Mai Kalamees autohüpnoosi kristallkuuli abil.

Johanson kasutas Kalameest hüpnoosimeediumina kõige erinevamate probleemide lahendamisel. Tavaliselt tagasihoidlik ja sõnaaher meedium ilmutas hüpnoosiseisundis üllatavaid teadmisi. 1930. aastal asutas Johanson Mediaalse Nõuande Kabineti, mis tegutses tema korteris Raua tn 21–8. Kabinet pakkus tasulisi seansse, kus hüpnotiseeritud meedium vastas igasugustele küsimustele.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe novembrikuu Imelisest Ajaloost lähemalt Johansoni ja Kalamehe tegevusest ja kummituste uurimisest sõjaeelses Tallinnas!

Autor: Toomas Abiline

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555