Tummfilmi ajastu kartmatud kaskadöörid

Hobused kukkusid kuival kruusal katkiste kaarikute pilbastunud puit- ja metallosade otsa.  Foto: Shutterstock

Filmi lapsepõlves olid vaprad näitlejad ja kaskadöörid tööstusharu surematud kuningad. Majad kukkusid neile kaela, nad osalesid autoavariides ning sadasid alla lennukitega. Seda kõike järjest nõudlikumaks muutuva publiku lõbustamiseks ja jahmatamiseks. Ohvrid olid aga suured, sest filmikompaniide huvides hukkusid nii inimesed kui ka loomad.

Francis Xavier Bushman klammerdus kõvasti ohjade külge. Tema juhitud võidusõidukaarik tormas Rooma hipodroomil – tegelikult küll Rooma lähedale püstitatud kulisside ees.

Suurfilmi „Ben-Hur“ filmimine oli kestnud üle aasta ja sel 1924. aasta sügispäeval filmiti üks filmi tähtsamaid stseene: võidusõit Circus Maximuses. Bushmanil oli filmis kurikaela Messala roll. Ameeriklane ja mehhiklane Ramon Novarro, kes mängis Ben-Huri, olid ainsad oma kaarikuid ise juhtinud näitlejad. Kümmet ülejäänud kaarikut ohjasid kaskadöörid.

Hipodroomil galoppivate hobuste kapjade müdin peaaegu summutas Rooma tuunikatesse rõivastatuna tribüünidel entusiastlikult ergutushüüdeid karjuvate itaalia statistide kära. Pingelises õhkkonnas hakkas Bushman parajasti läbima areeni 180kraadist kurvi, kui märkas, et ühel teisel kaarikul on ratas lahti tulemas. Kohe tabaski kaariku telg maapinda ja selle juht lendas peaaegu 10 meetrit läbi õhu. „Ma pöörasin end ümber ja nägin teda seal üleval. See oli nagu aegluubis film. Ta kukkus alla puuvirna otsa ja suri sisemistesse vigastustesse,“ meenutas Francis Bushman hiljem.

Õnnetuspaigal rammisid katkist sõidukit veel mitu võidusõidukaarikut. Hobused kukkusid kuival kruusal katkiste kaarikute pilbastunud puit- ja metallosade otsa. Vigastatud kaskadööride valukarjed segunesid hobuste paanilise hirnumisega, samal ajal kui filmijad appi kiirustasid.

Veel kolm kaskadööri olid viga saanud ja viiele hobusele tuli kuul pähe lasta. Õnnetus meenutas kõigile võtteplatsil viibinutele, kui ohtlik on töö filmimaailmas. Juba tummfilmi lapseeast saadik täitis kinolinasid üha enam trikke ja tapmisstseene. Kinopublikule meeldis toores ja erutav meelelahutus. Ainult vähesed mõtlesid sellele, et loomad, kaskadöörid ja näitlejad peavad oma elu kaalule panema.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe filmitööstuse karmist koidikust lähemalt detsembrikuu Imelisest Ajaloost!

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130