Stalin kavandas Soomes riigipööret

Soome sõdurid poseerivad 1941. aasta septembris Nõukogude Liidult vallutatud Karjalas Rukajärvil punanurgast võetud Stalini kujuga.   Foto: Soome armee

Külma sõja alguses oli Soome jäänud välja Nõukogude Liidule otseselt alluvate riikide sfäärist. 1948. aastal proovis Stalin Soomet oma kiiluvette saada, valmistades ette ka riigipööret. Soome poliitikutel õnnestus siiski halvimat vältida.

Kui Euroopa pärast külma sõja algust kahte leeri jagunes, oli Soome positsioon jäänud lahtiseks. Välispoliitikas oli riik vastu tahtmist loobunud USA Marshalli abi programmist, kuid polnud liitunud ka Nõukogude Liidu leeriga.

Stalin langetas 1947. aasta lõpus otsuse Soome küsimus lahendada ning sundida Soomele peale sõjaline leping või liit, mis kaasaks riigi Nõukogude Liidu julgeolekuvööndisse. See oli aga keeruline ülesanne. Ida-Euroopa satelliitriikides, nagu Rumeenia või Ungari, olid võimul kommunistlikud valitsused, kellele Stalin võis anda korraldusi. Soomes kuulusid kommunistid Soome Rahva Demokraatliku Liidu kaudu küll valitsuskoalitsiooni, kuid neil polnud riigiasjade otsustamiseks ainuvõimu. Seetõttu tuli Stalinil otsida eri vahendeid Soome oma leeri saamiseks.

Selleks ei kohkutud tagasi ka riigipöörde kavandamisest. Kommunistidest juhtkonnaga Soome Riigipolitsei, Soome kommunistliku partei juhatuse ja Nõukogude luure kitsas ring valmistas ette arreteerimisi Soomes, mis pidid viima riigi poliitikas pöördeni.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

„Kattevarjuks mõeldi välja parempoolsete salaprojekt, mille stsenaariumi edastas Riigipolitsei siseminister Yrjö Leinole. Arreteeritavate nimekirja eesotsas olid sotsiaaldemokraadid Unto Varjonen ja Väinö Leskinen, kuna parempoolse sotsiaaldemokraatia oli Ždanov tembeldanud töörahva pea­miseks vaenlaseks Soomes,“ kirjeldab Soome ajaloolane Kimmo Rentola oma raamatus „Stalin ja Soome saatus“. „Seega polnud tegemist klassikalise võimuhaaramisega, kus väljastpoolt tulev võimulepürgija tõukab troonilt valitsuse, nagu bolševikud Kerenski, vaid valitsusest seestpoolt tuleva tugeva asjaosalise katsega tekitada otsustav võimusuhete ümberpaigutamine, mille lõplikuks kinnitamiseks korraldataks kontrollitud valimised.“

Soome kommunistlik partei asus eelseisva pöörse jaoks isegi looma oma eriorganeid ehk „rühmi“. Miks riigipööre Soomes ära jäi, sellest loe jaanuarikuu Imelisest Ajaloost.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130