Allan Pinkertoni juhtum

Pinkertoni turvamehed eskordivad streigimurdjaid tööle.   Foto: Wikimedia Commons

Pennsylvania kaevanduspiirkondi kummitasid 19. sajandi keskel iiri bandiidid ja terroristid rühmitusest Molly Maguires. Bande vandaalitsemine, rünnakud ja tapmised masendasid kaevanduseomanikke, kes kaotasid raha ja oskustöölisi. Seetõttu otsustasid nad ühendust võtta tolleaegse suurima detektiivi Allan Pinkertoniga.

Varitsusrünnakud, kallaletungid ja tapmised olid 1870. aastate alguses Pennsylvania söekaevanduspiirkondade kaevanduste omanikele igapäevased nuhtlused. Probleemi põhjuseks oli Molly Maguires, iirlaste jõuk, mis sundis vägivalla ja väljapressimise teel kaevanduseomanikke looma paremaid töötingimusi oma vaestele kaasmaalastele söekaevandustes. Tavaliselt algas rünnak sellega, et jõuk kinnitas öösel ohvri uksele ähvarduskirja.

„Härra Boss! Me anname sulle kaks nädalat oma tööst loobumiseks, ja kui sa seda ei tee, maksad selle eest oma eluga! See on Molly Maguiresi korraldus sulle, sa sitapea!“ Kaevanduseomanikud, kaevanduste juhid ja streigimurdjad tööliste hulgas ei saanud ennast kusagil turvaliselt tunda. Nad võisid tänaval avalikult peksa saada, neid võidi maha lasta või isegi elusalt põlema pista. 1873. aasta sügisel sai Pennsylvania kaevanduseomanikel lõpuks küllalt.

Kuindas Allan Pinkertoni firma kaevandused maha rahustas, sellest loe lähemalt veebruarikuu Imelisest Ajaloost.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130