Vabadussõja-aegne Briti laevastik Läänemerel blokeeris Rootsi kaubalaevu

Suurbritannia ristleja Caradoc Liibavi sõjasadamas.  Foto: Rahvusarhiiv

Briti laevastik ilmus 1918. aasta lõpus Läänemerele selleks, et takistada Nõukogude Venemaal sõja- ja tööstuskaupade tarnimist Rootsist, kirjutab Ameerika ajaloolane Sean McMeekin värskelt eesti keeles ilmunud raamatus "Vene revolutsioon. Uus ajalugu".

"1918. aasta novembris tellisid bolševikud sadade miljonite rublade väärtuses Rootsi sõjavarustust, muu hulgas suurtükitorusid, vedureid, lennukimootoreid ning mustast nahast jakke, mida armastasid tšekaa agendid. Ent nii ei pidanud minema. Samal kui Rootsi vabrikud kasvatasid sõjatoodangut Leninile, asus Läänemerel positsioonidele Briti laevastik ja kehtestas blokaadi, mille kõrval kunagine sakslaste oma jättis amatöörliku mulje. Järgmise kümne kuu jooksul pääses sellest läbi vaid viis Rootsi laeva, mis transportisid üksnes tsiviilkaupa - põllumajandustooteid, nagu käiakive, seemneid, vikateid ja saage," seisab raamatus.

Blokaadiga takistati bolševikel ka tsaaririigi kulla vedamist Rootsi, lisaks survestasid britid ja teised Antandi riigid Rootsit ja Soomet mitte võtma vastu rublasid.

Briti laevastiku blokaad hakkas leevenema 1919. aasta oktoobri lõpus. 20. novembril teatas Suurbritanna peaminister David Lloyd George plaanist blokaad üldse lõpetada. Kohe seejärel saatis Lenin oma kaubanduse ja tööstuse rahvakomissari Leonid Krassini Eestiga rahutingimuste üle läbi rääkima. Raamatu kohaselt oligi Tartu rahu sõlmimise põhjuseks bolševikele avanenud võimalus hakata Lääne-Euroopaga äri ajama, selleks aga oli vaja ligipääsu Eesti sadamatele.

"Juuni keskpaigaks oli Tallinnast Stockholmi saadetud enam kui 30 tonni kulda. Rootsi Kuninglik Rahapaja sulatas tsaarilt riisutud kullakangid üles, vajutas neile Rootsi pitsati ning müüs need siis tohutu kasumiga Londoni ja Wall Streeti ostjatele," kirjeldab raamat tänapäeva mõistes rahapesu. "Selle pestud kulla eest saatsid relvakaupmened Talllinnas allkirjastatud tehingute alusel Venemaale varustust, mida Punaarmee meeleheitlikult vajas - alates veduritest ja veeremist (ainuüksi Rootsis töötas selle Lenini tellimuse täitmiseks 69 tehast) kuni eelnevalt valmis lõigatud villase riideni Punaarmee sinelite jaoks."

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130