Poznańist leiti Riia Püha Mauritiuse kuju

Riia Mustpeade maja.  Foto: Shutterstock

Poolas korraldatud Eesti ja Vana-Liivimaa ajaloo allikate otsingute käigus leiti Poznańist Püha Mauritiuse puukuju, mis sõjaeelsel ajal ehtis Riia Mustpeade maja.

"Tänu Poola kolleegidele leidsime Püha Mauritiuse puuskulptuuri 15. sajandist, mis kunagi asus Riia Mustpeade majas ja läks sealt II maailmasõja ajal kaduma. Nagu nüüd on selgunud, asub kuju tänapäeval Poznańi peapiiskopkonna muuseumis," ütles otsinguid juhtiv Tartu ülikooli keskajaloo professor Anti Selart. "See skulptuur ja tema saatus on kõnekas näide selle kohta, et mujal on täiesti avalikes ekspositsioonides olemas asju, mida meie siin ei tea isegi otsida. Küllap nii meie kui Läti kunstiajaloolased olid enam-vähem veendunud, et see ese on hukka saanud."

Poznańi peapiiskopkonna muuseumi ekspositsiooni on kuju jõudnud kingitusena erakollektsioonist. Tõenäoliselt on kuju omanikke vahetanud pärast Teist maailmasõda Poolas.

Praeguseks on Poolas korraldatud kaks uurimisekspeditsooni, mis on ajaloolased viinud Varssavisse, Krakovisse ja Poznańisse. Selarti sõnul tuleks otsinguid kindlasti jätkata, sest Poola muuseumide ja arhiivide süsteem on äärmiselt rikkalik. "Suur tähtsus on koostööl Poola kolleegidega. Püha Mauritiuse kujuni näiteks juhatas Varssavi ajaloolane dr. Maja Gąssowska," rõhutas Selart.

Laiemas avalikkuses nn Lembitu pealuu otsingutena tuntuks saanud ekspeditsioonide käigus on ajaloolased tutvunud ka Krakovis asuva Riia peapiiskopkonna arhiiviga, milles leidub dokumente, mida Eesti ja Läti ajaloolased pole seni kasutanud. Eesti keskaja ajaloo allikaid on leitud ka Poznańi ülikooli raamatukogust.

Rooma keisri Maximianuse (valitses 286–305 ja 307–310) armee koosseisu kuulus Teeba leegion, mis koosnes Egiptusest värvatud kristlikest sõduritest, kelle seas oli muuhulgas neegreid. Üks selle leegioni kõrgem ohvitser oli mustanahaline Mauritius. Sõjakäigul gallialaste vastu andis keiser käsu ohverdada kristlasi paganlikele jumalatele, kuid Mauritius keeldus süütute inimeste tapmisest. Karistuseks hukati iga kümnes leegionär, kuid sõdurid jäid ikka endale kindlaks. Järgnenud veresaunas hukati ka Mauritius, kellest sai üks varakristlikest märtritest.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Tallinnas, Riias ja Tartus alates 14. sajandist tegutsenud Mustpeade vennaskonna embleemiks oli Püha Mauritiuse pea. Vennaskond ühendas vallalisi kaupmehi ja kaupmeheselle.

Püha Mauritiuse kuju.  Foto: Poznańi peapiiskopkonna muuseum

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555