Kui Eesti väed Pihkvas käisid

Eesti vägede paraad Pihkvas.   Foto: Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

Eesti väeosadel õnnestus 1919. aasta maikuus endalegi üllatuseks vallutada Pihkva linn. Sellele eelnes eesti punaväelaste massiline ületulek, mille korraldas avantüristiloomusega diviisikomandör.

Iidse Vene linna langemine Eesti väeosade kätte oli kahtlemata hämmastav saavutus nii Eestile endale, Punaarmeele kui ka kõrvaltvaatajaile. 28. mail pidas Soomusrongide divisjon linnas võiduparaadi ning selle võttis vastu kohale saabunud ülemjuhataja Laidoner.

26. mail kordas Laidoner käsku tulevase riigipiiri joonel kindlustumiseks ja andis korralduse Pihkva üleandmiseks vene valgetele, et kiiresti hajutada viimaste muret, nagu kavatseksid eestlased Pihkvasse jäädagi. Tegelikult võinuks Eesti väeosad vaenlase üldise demoraliseerumise tõttu Pihkvast kaugele edasigi tungida, kuid see ei olnud sõdurite hulgas populaarne mõte. Pealegi pidid Laidoneri kava järgi Venemaal sõdima vene valged.

Paraku oli 29. mail vene valgete Põhjakorpuse nimel Pihkvat üle võtma saabunud alampolkovnik Stanislaw Bulak-Balahhovitši väesalk liiga väike ja nõrk. Bulak-Balahhovitš palus Laidonerilt, et see jätaks osa Eesti väge Pihkvasse abiks. Ülemjuhataja nõustus, rõhutades, et Pihkvat ei tohi „mingil tingimusel enamlastele tagasi anda“. Soomusrongide divisjoni väeosad asusid kaares ümber Pihkva kaitsele.

Loe Pihkva vallutamisest lähemalt maikuu Imelisest Ajaloost!

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657