Hruštšovi reis Ameerikasse

Kirglik tantsuetendus, tühistatud ekskursioon Disneylandi ja kaootiline farmis käik. Kui Nikita Hruštšov reisis 1959. aastal ringi riigis, mille oli ähvardanud hävitada, tekkis hulk pingelisi ja koomilisi olukordi. Nõukogude riigijuhile oli raske muljet avaldada, kuid see-eest oli teda lihtne välja vihastada.

Piloot hoiatas Nikita Hruštšovi, et Tupolevi konstrueerimisbüroo Tu-114 ei ole turvaline ja seda pole põhjalikult katsetatud. Lennukimehaanikud olid värskelt tehasest tulnud lennuki mootoritest leidnud mikroskoopilisi pragusid. Seetõttu soovitas piloot Nõukogude riigijuhil valida teine lennumasin.

Hruštšov aga keeldus kategooriliselt. Tal oli hästi meeles alandus, mille osaks sai ta 1955. aasta Genfi tippkohtumisel Šveitsis. Tol korral saabus Nõukogude liider lennukiga, mis brittide ja ameeriklaste tohutute metall-lindude kõrval sarnanes haletsusväärse putukaga.Nüüd, neli aastat hiljem soovis riigijuht korraldada endale suurejoonelisema saabumise. Ta nõudis USAsse reisimiseks 15,5 meetri kõrgust Tupolevi lennukit. Nii ka läks. 54 diplomaadi, ihukaitsja ja lennukimehaaniku saatel astusid Nikita Hruštšov, tema abikaasa Niina ja paari kolm täiskasvanud last 1959. aasta 15. septembri hommikul kell 7 Moskva aja järgi maailma toona suurima reisilennuki pardale. Sel ajal, kui Nõukogude Liidu ainuvalitseva kommunistliku partei keskkomitee esimene sekretär ja hiigelriigi juht mandritevahelise lennu ajal turvaliselt magas, kuulas lennumasina meeskond pingsalt mootorite töö heli.

Loe Nõukogude riigijuhi Nikita Hruštšovi värvikast visiidist USAsse lähemalt juulikuu Imelisest Ajaloost!

Hruštšov tutvumas USA põllumajanduse saavutustega.   Foto: Wikimedia Commons
Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657