Robin Hood oli templirüütel

Kõik teavad lugu lindpriist kangelasest, kes röövis rikastelt ja kinkis varastatu vaestele. Sajandeid pärast seda, kui Robin Hoodi esimesed seiklused ilmavalgust nägid, vaidlevad britid ikka veel ägedasti, kes ta oli. Ühe Briti ajaloolase meelest tuleb kangelast otsida kuninga eest põgenenud templirüütlite seast.

Kas legend Robin Hoodist on kõigest väljamõeldis või elas üle 700 aasta tagasi Sherwoodi metsas tõe­poolest lindprii mees, kes võttis rikastelt ja andis vaestele? Britid on sajandeid seda teemat tõsiselt uurinud. Raamatus „Robin Hood – The Unknown Templar“ („Robin Hood – tundmatu templirüütel“) kinnitab ajaloolane John Paul Davis, et Robin on ebatavalise minevikuga ajalooline isik. Ta polnud lihtne lindprii, vaid Templiordu rüütlite hulka kuulunud sõdalasmunk.

Davis uuris Robin Hoodist jutustavaid kõige vanemaid poeeme ja rahvalaule, mis kirjutati üles 15. sajandi keskel ja põhinesid veel vanematel suulistel pajatustel lindpriist. Neis kirjeldatud kangelane erineb, tõsi küll, üsna palju sellest, kuidas teda kujutatakse tänapäevases Hollywoodi filmis.

Templirüütlid osalesid ristiretkedel ning aitasid peaaegu 200 aastat kaitsta Jeruusalemma kristlikku kuningriiki moslemite väe eest. Aegamisi rikastus ordu meeletult ning lõpuks ajas see rikkus ordu hukatusse.

Templirüütlite tohutu jõukuse enda käsu­tusse saamiseks survestas Prantsuse kuningas 1312. aastal paavsti, et too ordu laiali saadaks. Valesüüdistuste alusel tembeldati templirüütlid ketseriteks ja omasooiharateks ning paavst keelustas Templiordu. Paavsti otsus muutis templirüütlid kogu Euroopas lindpriiks. Inglismaal tõi paavsti bulla kaasa selle, et sajad rüütlid olid vahistamise vältimiseks sunnitud otsima pelgupaika inimtühjadest metsadest. Davis väidab, et üks neist võiski väga hästi olla Robin Hood.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Briti ajaloolane on süvenenult uurinud Robin Hoodi kohta viit allikat, mis pandi kirja aastail 1450 kuni 1520. Vanimate Robin Hoodi säilinud lugude ühine omadus on see, et nende tegevus leidis aset Inglismaa suurimas, Yorkshire’i maakonnas. Seal elasid kangelane ja tema mehed lindpriidena Barnsdali metsas – mitte lähedases Sherwoodi metsas, mida muidu Robiniga seostatakse. Davis toetub sellele, et Yorkshire oli Inglise Templirüütlite ordu keskus, sest seal asus 10 templirüütlite lossi.

Ühest varasest Robin Hoodi loost võib lugeda, et Inglismaa „hunnitu kuningas Edward II“ otsis Robinit Nottinghamis, mis asub Yorkshire’ist napilt lõunas.

Davise sõnul tegutses tõeline Robin Hood seega aastail 1307–1327, mil Inglismaad valitses Edward II. Tänapäevased Robin Hoodi filmid paigutavad tegevuse aga enamasti hoopis Richard I Lõvisüdame valitsemisaega aastail 1189–1199.

Edward II oli Prantsusmaa võimsa kuninga Philippe IV väimees ja seetõttu tundis kindlasti survet järgida oma äiapapa karmi suhtumist templirüütlitesse. Muidugi sai ta siis samamoodi nagu Philippe röövida ka nende vara.

Loe Robin Hoodist lähemalt augustikuu Imelisest Ajaloost!

Foto: Shutterstock
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657