Sarimõrvar kägistas sadu lapsi

Meditsiiniõena oli Amelia Dyer koolitatud hädas inimeste eest hoolitsema. See inglanna tegi aga täpselt vastupidist. Ajalehekuulutuste kaudu pakkus Amelia Dyer õnnetutele vallasemadele nende laste eest hoolitsemise teenust. Peagi pärast laste „kasuemale“ üle andmist kadusid beebid jäljetult.

Evelina Marmon oli suures kimbatuses. Ta töötas kõrtsis ning pärast ühe külalisega ette võetud armulugu sündis talle 1896. aasta jaanuaris tütar. Victoria ajastule omase range moraaliga Inglismaal oli üksikema saatuseks ühiskonna põlgus. Muu hulgas tähendas see suuri raskusi lapse eest hoolitsemisel, sest ükski tööandja ei soovinud palgata langenud naist.

1896. aasta märtsis sattus Evelina pilk ühele kuulutusele ajalehes The Bristol Times and Mirror. „Lastetu abielupaar soovib lapsendada terve lapse, kena maamaja. Tingimused: 10 naela,“ luges Evelina, arvates leidvat väljapääsu oma õnnetusest. Noor ema kirjutas kuulutuses toodud aadressile. Vastus, mille ta sai, kõlas väga veenvalt.

„Oleksin õnnelik, kui saaksin ühe armsa väikese tüdruku, keda võiksin kasvatada ja enda omaks nimetada. Minu abikaasa ja mina armastame lapsi, kuigi mul endal neid ei ole. Minu juures oleks lapsel hea kodu ja emaarmastus,“ tõotas mrs Harding, kes oli kuulutuse kohalikku ajalehte pannud.

Kirjas rõhutas mrs Harding, et võtab lapse 10naelase tasu eest. See summa võrdus teenijanna aastapalgaga, kuid Evelina Marmon oli ahastuses ja pidas mrs Hardingi pakkumist parimaks võimalikuks lahenduseks. Tal endal polnud tillukesele Dorisele midagi pakkuda. Kasuperes võis laps üles kasvada turvalises ja armastavas keskkonnas.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Kokkuleppe kohaselt võttis mrs Harding lapse üle 31. märtsil 1896 Cheltenhamis, kus Evelina viibis. Enne seda oli 25aastane ema pakkinud kokku koti beebirõivastega ja pakkus mrs Hardingile ka oma nädalapalka, kuid kasuema keeldus. Ühekordsest 10naelasest maksest piisas täielikult, nagu kinnitas napilt 60aastane tugev naine, kes väikese tüdruku hellalt oma salli mähkis. Pisarsilmil vaatas Evelina järele abivalmis naisele, kes kadus, Doris käsivarrel.

Õnn, mida Evelina oli oma tütrele soovinud, lõppes aga järsult. Samal õhtul pani mrs Harding valge nööri lapse kaela ümber ja tõmbas selle pingule.

Mrs Hardingil oli 20 aasta pikkune kogemus kasulaste kägistamises ja nende kõrvaldamises. Seni oli tema eluviis olnud kasumlik ja veel polnud tal aimugi, et politseinikud olid talle kannule jõudmas. Päev varem oli üks Thamesi pargasevedaja sattunud õudsele leiule ja sellest politseisse teatanud.

Loe 19. sajandi Inglismaad vapustanud kuritegudest lähemalt septembrikuu Imelisest Ajaloost.

Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657