Kaitse oma au!

Kas mõõk, rapiir või püstol? 18. ja 19. sajandi Briti härrasmehed pidid valima relva ja kaitsma oma au. Duellid polnud primitiivsed võitlused. Ranged reeglid pidid tagama, et mõlemal duellandil oleksid ellujäämiseks head väljavaated.

Ühel 1803. aasta märtsihommikul kihas Londoni Hyde Parkis vilgas elu. Linnud siristasid, peened daamid jalutasid, härrasmehed kergitasid möödujatele viisakalt kübarat ja kõik oli nagu tavaliselt. Isegi duellis, mis pidi ühes parginurgas kohe toimuma, polnud midagi ebatavalist.

Kaks duellanti – mereväeleitnant ja maaväekapten – pidasid end ülal viisakalt ja väärikalt, nagu härrasmeestelt eeldatigi. Nende sekundandid arutasid samal ajal peatse, püstolitega peetava kahe­võitluse reegleid.

Ehkki kapteni sekundant protesteeris selle üle, et kaks ohvitseri pidid teineteisest seisma ainult kuue sammu kaugusel, tuli tal au nimel siiski järele anda. Duellantidele anti püstolid, nad astusid märgistatud kohale ja ootasid märgu­annet tulistamiseks.

Seejärel läbistas õhku kaks lasku ja leitnant haaras oma käest. Vastase kuul oli ära rebinud tema relvakäe keskmise ja nimetissõrme. Valust kahvatuna sidus ta kiiresti taskurätiku haava ümber ja teatas, et tal on teine käsi alles ja see polevat teda kunagi alt vedanud.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Kaks meest võtsid koha uuesti sisse ja sekundandid tõid neile laetud relvad. Jälle kõlas kaks lasku ja mõlemad ohvitserid kukkusid. Kapten oli surnud, enne kui ta maapinda puudutas. Lask oli läbistanud tema lauba. Leitnandi rinnast purskus verd. Valust oiates küsis ta tema juurde kiirustanud sekundandilt vastase saatuse kohta.

„Ta on surnud,“ kõlas vastus. See pani raskesti haavatud ohvitseri sosistama: „See on minu elu õnnelikem päev.“ Seejärel suri ka tema, naeratus huulil.

Taas kord olid härrasmehed oma au kaitstes verd valanud. Suurbritannia oli kaotanud kaks lootustandvat noort meest nuhtlusele, mis oli 200 aastaga nõudnud arvutult aadlike ja ohvitseride elusid. Selle nuhtluse väljajuurimine näis võimatuna, sest isegi surma­ähvardus ei takistanud riiukukkesid.

Loe duellidest lähemalt oktoobrikuu Imelisest Ajaloost!

Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657