Vampiirid tulevad!

Lõuna- ja Ida-Euroopas on arheoloogid leidnud suurel hulgal nõndanimetatud vampiirihaudu. Inimesed uskusid sajandeid, et mulda sängitatud lahkunud võivad muutuda kohutavateks koletisteks. Seetõttu tegid nad kõik, et vampiire hauas hoida.

Kunagi 17. sajandil kogunesid tänapäeva Poolas paikneva Drawsko väikelinna elanikud kohalikule surnuaiale matusele. Lahkunu oli 30. eluaastais naisterahvas ja oletatavasti tundis teda suurem osa asulast.

Matus, mis elanikel tollel päeval ees seisis, polnud aga kaugeltki tavapärane. Enne kui surnukeha rõskesse hauda lasti, surus üks osaline surnule suhu väikese medaljoni pühak Benedictuse ja risti kujutisega, nähtavasti lootuses, et kristlikud sümbolid takistavad põrguvaimudel naise keha hõivamist.

Kui surnukeha juba hauas lebas, asetas teine matuseline vaheda vikatitera risti üle surnu kaela. Püüdnuks naine hauast tõusta, lõiganuks ta endal pea otsast. Seejärel täitsid elanikud haua mullaga ja palvetasid kogu hingest, et nad kunagi enam surnut nägema ei peaks.

Surnul aga seisis tõesti ees kohtumisi elavatega. Umbes 400 aastat hiljem trehvasid teda Poola arheoloogid, kes tegid aastail 2008–2012 Poola loodeosas asuva Drawsko surnuaial väljakaevamisi. Selgus, et see naine polnud ainus, kelle surmajärgset tegevust väikelinna elanikud olid peljanud. Veel viies selle surnuaia hauas leidus selgeid tõendeid, et lahkunuid oli iga hinna eest püütud maapinnas hoida.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Teadlaste arvates olid kummalised matuserituaalid tingitud elanike kartusest, et surnud ärkavad ellu „vampiiridena“ ja muutuvad elavatele ohtlikeks.

Suures osas Ida- ja Lõuna-Euroopas on arheoloogid leidnud sadu nn vampiirihaudu. Need kalmud tõestavad, et tolleaegsetele inimestele polnud vampiirid pelk väljamõeldis. Enda kaitsmiseks õelate surnute eest tuli rakendada äärmuslikke abinõusid.

Loe vampiirimatustest ja vampiiriusu juurtest lähemalt oktoobrikuu Imelisest Ajaloost!

Bulgaariast leitud "vampiirihaud".  Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657