Lift avas tee pilvelõhkujate ehitamiseks

Ühel tehnikanäitusel New Yorgis demonstreeris mehaanik Elisha Otis 1854. aastal läbimurdelist leiutist. Ameeriklase lihtne, kuid geniaalne mehhanism tagas, et lift alla ei kuku. Leiutis muutis kogu maailma suurlinnade elu igaveseks.

New Yorgis seisvas Kristallpalees puhkis aurumootor ning see heli täitis terve hoone. 1854. aasta mais toimus selles klaasist ja terasest näitusepaviljonis üks maailma suurimaid tehnikanäitusi. Hulk pealtvaatajaid seisis hoone keskel ja jälgis ärevusega draamat, mis ootamatult nende silme ees hargnes. Rihmade ja hammasrataste segadikus tõstis aurumootor suurt puitplatvormi meeter meetri haaval näitusesaali katuse poole. Platvormil seisis 42aastane mehaanik ja leiutaja Elisha Graves Otis, kes oli ammu oodanud päeva, mil ta saanuks esitleda oma uuenduslikku tõsteseadet. Otis nautis etendust jälginud rahvahulga jäägitut tähelepanu.

Tavaliselt kasutati tõstukeid ainult kauba jaoks, sest toonased tõste­mehhanismid olid inimeste jaoks üliohtlikud. Ikka ja jälle juhtus, et köied kulumise tõttu katkesid ning platvormid alla kukkusid. Seetõttu läbis publikut hirmuvärin, kui Otis, kes oli nüüdseks jõudnud juba rohkem kui 10 meetri kõrgusele, andis päris lae all asunud abilisele märku tõsteköis läbi lõigata. Kõik hoidsid hinge kinni, kui Otise abiline nuga viibutas.

Karjed ja ohked läbisid saali, kui köis alla sadas. Seda kõigest sekundiks, sest imekombel ei kukkunud Otis ja tema lift alla. Platvorm langes kõigest mõne sentimeetri, enne kui see metalse heli saatel seisma jäi.

„Kõik on korras, leedid ja džentelmenid, kõik on korras,“ hüüdis Otis. Tagasi põrandal olles selgitas leiutaja vapustatud pealtvaatajatele, kuidas tema äsja leiutatud süsteem tagab selle, et lift ei kuku alla isegi siis, kui köis puruneb. Kui juhtub õnnetus, kiiluvad metallpüüdurid lifti kinni püstjuhikute vahele, mida mööda lift üles-alla sõidab. Kulunud köis ei tähenda enam surma ja tragöödiat.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Oma vapustava esitlusega oli Otis enda teadmata loonud moodsa sõidulifti. Tema turvaline tõsteseadeldis oli valmis maailma vallutama, et viia suurlinnad uutesse kõrgustesse.

Loe liftide ajaloost lähemalt detsembrikuu Imelisest Ajaloost!

Teravmeelne leiutis peatas lifti allakukkumise, kui köis katkes.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657