Topeltagent narritas natse

Kui 25aastane Briti varas Eddie Chapman sakslaste kätte vangi sattus, pakkus ta neile, et hakkab Hitleri heaks spioneerima. Kohe esimesel missioonil Inglismaale lasi ta end värvata ka Briti agendiks. Algas üks julgemaid topeltagendikarjääre ajaloos.

Väike ruum Berliini hotellis Petite Stephanie oli täis tubakatossu, sest Eddie Chapman tõmbas ülekuulamise ajal ühe suitsu teise järel. Sigaretti imedes põrnitses 28aastane britt Saksa luureohvitseri oma külmade silmade puuriva pilguga, endal peas vasardamas Briti luureinstruktorilt kuuldud manitsused.

„Spiooni elu võib olla üliraske, kuid topeltagendi elu on määratult ohtlikum. Ta balansseerib noateral ja kõigest üks väärsamm võib ta surma saata,“ oli instruktor hoiatanud.

Nüüd kõikus Chapman tõepoolest otsekui kuristiku serval: ta oligi topeltagent. Sakslased arvasid, et ta töötab nende heaks, kuid tegelikult oli ta Briti spioon. Pärast nelja Inglismaal veedetud kuud saabus Chapman Berliini, et sakslas­tele ettekannet teha, kuid ta viidi kiiremas korras ülekuulamisele. Saksa salaluure soovis veenduda, kas mees on ikka veel lojaalne Hitleri Kolmandale riigile.

Chapman oli sama luiskelugu rääkinud juba palju kordi, kuid nüüd märkas britt, et on situatsiooni üle kontrolli kaotamas. Lõputud ülekuulamised, mis 1943. aasta märtsis ja aprillis ette võeti, väsitasid teda.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Seistes vastamisi üha vahetuvate ülekuulajatega, oli Chapman proovinud säilitada sädet silmis ja suurlinlikku välimust, kuid ligihiiliv ängistus sõi tükk tüki haaval tema enesekindlust.

„Varem te ütlesite, et akud olid kohvris paremal. Nüüd ütlete, et vasakul,“ kuulis ta ülekuulajat imestamas. Chapman needis ennast. Ta oli muutnud olulist detaili pommi kohta, mida ta enda kinnitusel oli kasutanud sabotaaži ajal, mida tegelikult kunagi ei toimunud.

See oli agendi puhul andestamatu hooletus, mis võis väga kergesti kujuneda fataalseks eksimuseks. Kui Chapman poleks kiiresti mõistlikku vastust andnud, võinuks tema lühike, kuid sündmusterohke karjäär topeltagendina saada verise lõpu.

Kuidas Chapman plindrist pääses, loe lähemalt detsembrikuu Imelisest Ajaloost!

Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657