28 aastat müüri varjus

Idasakslased põgenesid Berliini kaudu SDVst tuhandete kaupa. Kommunistliku riigi juhid teadsid, et režiimi ellujäämiseks tuli see liiklus peatada. 1961. aastal suleti Ida-Berliini elanikud 43 kilomeetri pikkuse müüri taha.

Oli hilja, kui 25aastane õpetaja Ingrid Taegner naasis koju külaskäigult vanade kolleegide juurde Lääne-Berliinis. Viimane asi, mida tolle õhtu võõrustaja ütles, oli: „Miks sa siia ei jää?“

Treptowi metroojaamas Ida-Berliinis märkas Ingrid, et postil ei seisa tavapärast sõdurit. Ingrid jalutas piki pimedaid tänavaid oma koduni Landwehri kanali ääres. Sealgi polnud valvureid.

Ingrid ei mõelnud sellele rohkem, kui sisenes väiksesse kahetoalisse korterisse, mille õnnelikuks omanikuks oli ta koos abikaasa ja vastsündinud lapsega saanud. Perekond heitis tavapäraselt magama.

Järgmine päev oli pühapäev, 1961. aasta 13. august. Kui Ingrid hommikul kardinad eemale tõmbas, nägi ta sõdureid kanali ääres reas seismas. Nad olid piki kallast nööri vedanud ja püüdsid inimesi veest eemal hoida.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Ingrid silmitses, kuidas meeleheitel idaberliinlased läbi trügisid ja vette hüppasid, et läänekaldale pääseda. Seal seisis erutatud rahvas, kes põgenikud veest välja tõmbas.

Seal oli ka Ingridi isa, kes elas läänes. Hüüete ja žestidega leppisid nad isaga kokku, et kohtuvad mõnevõrra kaugemal asuval sillal.

Silla juures seisis postil ainult üks noor Ida-Saksa sõdur. Erutatud berliinlased valasid ta sõimuga üle, ning häbistatud sõdur tõmbus üha enam tagasi. Ta ei suutnud midagi ette võtta nende paljude inimeste vastu, kes seal piiri ületasid. Ingrid kaalus olukorda. „Kas ka mina peaksin põgenema?“ küsis ta.

„Ära tee seda,“ vastas tema isa. „Sellise asjaga nagu see, mis siin toimub, Ameerika Ühendriigid nõus ei ole!“

Ta eksis. 1961. aasta 13. augustil algas 28aastane õudusunenägu, mil Berliin oli pooleks jagatud peaaegu läbitungimatu müüriga, mida valvasid relvastatud valvurid. Seda ületada püüdes kaotas elu kuni 200 inimest.

Loe Imelise Ajaloo jaanuarinumbrist põhjalikku käsitlust Berliini müüri ehitamisest ja selle langemisest ning Lääne-Berliini ümbritsenud kommunistliku Saksa riigi – SDV – kummastavast igapäevaelust.

August 1961: silt hoiatab Lääne-Berliini ja Ida-Saksamaa piiri eest, mida esialgu märgib vaid okastraat. Selle taga ootab veekahur.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657