London uppus õllesse

Vaest Londoni St Gilesi linnaosa tabas 1814. aastal haruldane tragöödia. Kohalikus pruulikojas lõhkes hiiglaslik õlletõrs ning õlletsunami uhas üle tänavate. Õlu rebis endaga kaasa inimesi ja hooneid, jättes varemeisse maha vigastatuid ja surnuid.

George Crick tegi esmaspäeval, 17. oktoobril 1814 kell 16.30 oma tavapärast ringkäiku pruulikojas Horse Shoe Brewery, mis asus Londonis St Gilesi linnaosas Tottenham Court Roadil. Crick oli selles pruulikojas raamatupidajana töötanud juba 17 aastat ning põhjalikkus oli saanud tema vooruseks. Sel pärastlõunal jäi tema tähelepanelik pilk peatuma ühel hiiglaslikul tõrrel, mis ulatus suure pruulisaali põrandast peaaegu 7 meetri kõrgusele. Tõrt hoidsid koos 22 suurt raudvitsa, kuid üks neist, väikseim – ent ikkagi 300kilogrammine – oli lahti tulnud.

Kuigi mahuti oli peaaegu servani täis käärivat porterit (tume õlu), ei leidnud George Crick muretsemiseks põhjust. Tema ülemus oli öelnud, et sellise vea puhul ei saa midagi juhtuda. Raudvitsad olid ka varem katki kulunud ilma õnnetusi põhjustamata, vaadid jõuti alati parandada.

Crick läks seetõttu rahulikult tagasi oma kontorisse, kus ta kirjutas sõnumi töökojale, kus valmistati ja parandati vaate ja käärimistõrsi. Tõrrevits tuli lõppude lõpuks ikkagi ära parandada, kuna käärimine põhjustas vaadis üha suurenevat survet.

Raamatupidaja polnud kirja kell 17.30 veel ära saatnud, kui kuulis tohutut kõmakat. Crick tormas tagasi pruulisaali. Sealne vaatepilt vapustas teda: pool miljonit liitrit porterit sisaldanud õlletõrs oli lõhkenud ja purustanud veel mitu suurt vaati. Saali otsaseina oli tekkinud hiig­laslik auk suurusega u 8 x 20 meetrit ning selle kaudu voolas nüüd kohutav kogus õlut hoonest välja.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe katastroofist lähemalt Imelise Ajaloo jaanuarinumbrist.

Pruulikoda Horse Shoe Brewery.  Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Robin Tiits
Robin TiitsReklaamimüükTel: 528 3657