Naerata! See on varjatud kaamera!

Allen Funt hakkas ameeriklasi peidetud mikrofonidega narritama 1940. aastail. See võte oli uuenduslik ja balansseeris sündsuse piiril. Kui aga mikrofonile lisandus kaamera, oligi sündinud ajaloo üks edukamaid telesaateid.

Reisijad Eastern Airlinesi Boeing 727 pardal põrnitsesid hämmastunult meest, kes trügis stjuardessi enda järel vedades läbi lennuki vahekäigu, suur lihunikunuga naise kõrile surutud, ning kadus oma ohvriga kokpitti. Reisijad istusid mõne minuti täiesti kõnevõimetuna, kuni nende teadvus seedis hirmsat tõde: New Yorgist Miamisse suundunud lennuk oli kaaperdatud.

Üks neist hirmunud inimestest oli Allen Funt. See 54aastane ameeriklane oli oma karjääri tipul, ta oli rohkem kui 20 aastat tootnud populaarset telesaadet „Candid Camera“ ehk „Varjatud kaamera“. Telesõu, milles veidratesse situatsionidesse pandud inimesi varjatud kaameraga filmiti, pani iga nädal miljonid ameeriklased pisarateni naerma.

Sel 1969. aasta veebruaripäeval lennuki pardal kulgenud etendust ei saanud aga Allen Funti süüks panna. Mees püüdis oma naise ja kahe väikese lapse rahustamiseks teha parima, mis tema võimuses. Funti poolkiilas pealagi oli aga tuntud kõigile ameeriklastele, kes teadsid, et kui tema on kohal, võib oodata veidraid vaatepilte. Kui üks priske naine naaberistmel äkki Funti silmas, saigi talle järsku kõik selgeks.

„Öelge nüüd midagi,“ kuuldus tema suust, kui ta jahmunud Funti põrnitses.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

„Proua, mina olen sama hirmul kui teie. Palun ärge tehke midagi rumalat. Lihtsalt istuge oma kohal ja jätke mind rahule,“ püüdis Funt tulutult selgitada olukorra tõsidust, kuid naine jäi endale kindlaks.

„Te olete piisavalt öelnud,“ kuulutas too ja pöördus ülejäänud salongi poole. „Daamid ja härrad. Mul on heameel paljastada, et see ei ole kaaperdamine. Siin on naljahammas Allen Funt ja me oleme „Varjatud kaameras“!“

Kulus mõni sekund, enne kui sõnum reisijatele kohale jõudis, seejärel pääsesid rõõmuhüüded valla. Inimesed trampisid vastu põrandat ja plaksutasid. Kui kaaperdaja imestunult kokpitist välja vaatas, et näha, mis lahti on, sai ka tema möödaminnes aplausi osaliseks. Sama hämmastunud Funt palvetas, et keegi ei otsustaks bandiidi juurde minna, et teda silmapaistva esinemise eest õnnitleda. Telemees vaatas ringi, otsides võimalust, kuidas reaalsust selgitada. Tema pilk langes ühele preestrile.

„Isa, mul pole küll õigust teilt teenet paluda, kuid äkki usuvad nad teid. Rääkige neile, et see ei ole nali. See hullumeelsus on tegelikkus.“

Preester uuris Funti ja naeratas. „Mis te räägite! Mind te haneks ei tõmba,“ lausus ta südamlikult.

Alles siis, kui lennuk maandus Kuubal, kus julgeolekujõud kaaperdaja kinni võtsid, sai kõigile reisijatele selgeks, et Funtil polnudki kaaperdamisega mingit pistmist.

Reisijate reaktsioon tõendas aga Allen Funti määratut mõju sõjajärgsele USA-le. Kogu rahvas teadis tema telesõud, mis oli ületanud kõik senised lubatavuse piirid ja sillutanud meelelahutustööstusele täiesti uue tee.

Loe populaarse telesaate sünnist ja arengust lähemalt Imelise Ajaloo veebruarinumbrist!

Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130