Omad reetsid Pöörase Hobuse

Siuu ehk lakota sõdalane Pöörane Hobune oli valge mehe verivaenlane. 1876. aastal saavutas ta indiaanlaste suurima võidu valgete üle, pühkides Little Bighorni juures kindral Custeri väe maa pealt. Teised indiaanlased loobusid võitlusest ja otsustasid kardetud sõdalase teelt koristada.

Teismelisena nägi Pöörane Hobune 1850. aastal üht nägemuslikku unenägu, mis mõjutas kogu tema edasist elu. Ta seisis peeglisarnase järve ääres. Äkki veepind lõhenes ja järve sügavusest ilmus välja ratsanik, kes galoppis veepritsmete saatel kaldale.

Mees hobuse seljas oli lahtiste juustega noor indiaanlane. Sõdalase ühe kõrva taga rippus juuksetuti külge seotud nööri otsas punane kivi. Ta põsele oli maalitud kollane välgunool ja rinda kaunistasid sinised täpid. Tema ilmumist saatsid tormipilved ja ähvardav äikesekõmin.

Näota kujud lasid sõdalase pihta nooli ja püssikuule, kuid ei tabanud ei teda ega tema hobust. Üks punase sabaga pistrik lendas nende kohal ja kriiskas läbilõikavalt. Äkki oli ratsanik ümbritsetud temasarnastest meestest, kes ta hobuse seljast maha tõmbasid.

Selle koha peal lõppes Pöörase Hobuse unenägu järsult. Nagu kõik teised siuu indiaanlased, võttis Pöörane Hobune unenägu tõsiselt ja ta pidas seda meeles kogu oma lühikese ja dramaatilise elu, mil Põhja-Ameerika preerias käis indiaanlaste sõda valgete asunikega. Valged sõdurid olid küll ohtlikud vastased, ent Pöörase Hobuse languse põhjuseks said hoopis teda selja tagant rünnanud indiaanlased tema oma hõimust.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Pöörane Hobune sündis tänapäeva Lõuna-Dakota preerias 1840. aasta paiku. Samamoodi nagu ta isa ja vanaisa, kandis temagi nime Tĥašúnke Witkó – siuu keeles Tema Hull Hobune – nimi, mille valged moonutasid Pööraseks Hobuseks (ingl Crazy Horse). Tema isa oli hõimu tervendaja. Lakotade pärimuse järgi olevat esmasündinule alguses pandud nimeks Helejuus. Kui poiss kasvas, omandasid tema juuksed pisut heledama varjundi kui lakotade seas üldiselt tavaline süsimust värvus. Samuti oli tema nahk veidi heledam kui teistel indiaani lastel.

Helejuust oodanuks elu üsna tavalise sõdalase ja jahimehena, kuid üks kõrgelt austatud sõjapealik Chanko Wakatuya (tuntud ka kui High Backbone ehk Kõrge Selgroog) võttis poisi enda juurde ja tegi temast midagi õpilasesarnast.

Helejuus oli ikka veel murdeealine, kui valge mees tema maailma tungis. 1854. aastal seisis ta juhuslikult ühe teise lakotade laagri lähedal künka otsas, kui Ameerika sõdurid tule avasid.

Laagri vananev pealik püüdis neid rahustada, kuid langes peagi kuulidest surmavalt haavatuna kokku. Tema hõim läks vasturünnakule ning hävitas kõik 30 sõdurit.

Vahejuhtum sai kogu Ühendriikides tuntuks kui Grattani tapatalgud – leitnandi järgi, kes oli andnud korralduse relvastamata pealikku tulistada.

Järgmisel aastal asus USA armee julmalt kätte maksma ja taas oli pruunide juustega indiaanipoiss tapatalgute tunnistajaks. Nüüdseks 15aastane Helejuus oli parasjagu külas sugulastel, kes olid telgivaiad maasse torganud lakotade maa äärealal.

Ühel õhtul enne päikese­loojangut pöördus ta jahilt tagasi, kuid leidis laagri rüüstatuna ja ainsateks elusolenditeks olid üksikud mahajäetud hobused.

Surnukehad vedelesid kõikjal. Viimased päikesekiired valgustasid hobuseraudade jälgi, mis andsid tunnistust, et veretöö olid toime pannud valged.

Ainult üks lakota oli surmast pääsenud. Helejuus leidis hirmunud naise, kes oma elutut last ikka veel enda vastu surus. Helejuus asus naist ohutusse kohta toimetama.

Puuroigastest ja köitest tegi ta kelgu, mida preeriaindiaanlased kasutasid raskete koormate lohistamiseks hobuste taga. Ta pani naise sellele pikali ja vedas kelgu oma isa laagrisse.

Loe Pöörase Hobuse elust ja võitlusest lähemalt veebruarikuu Imelisest Ajaloost!

Indiaani sõdalane Pöörane Hobune.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130