Megaliitehitiste mõistatus

Üle kogu Euroopa leiab tuhandeid megaliitehitisi, mis on rajatud tonnideraskustest kivirahnudest. Siiani teadsid teadlased mõistatuslike monumentide kohta väga vähe. Üks Göteborgis töötav arheoloog pakkus nüüd vastuse küsimusele, miks muistsed inimesed need üldse ehitasid.

Kui kuulus kroonikakirjutaja Saxo Grammaticus istus 12. sajandil maha ja hakkas kirja panema taanlaste vägitegusid läbi aegade, siis polnud tal vastust võtta vähemalt ühele tähtsale küsimusele. Mitmel pool üle Taani riigi seisid muistsed suurtest kivirahnudest megaliitehitised. Saxo ei suutnud leida kedagi, kes osanuks rääkida sellest, millal need püsti pandi, ega nimetada nende ehitajat. Need monumendid olid mõistatuseks kõigile.

Seepärast võttis Saxo oma teoses – esimeses taanlaste ajalugu käsitlevas kroonikas – teema kokku järeldusega: „Taani rajasid ja töötasid üles vanal ajal tõenäoliselt hiiglased, sest seda on näha tohutult suurtest kivirahnudest, mis seisa­vad hauakeldrite või hiigelkambrite peal.“

Saxo arvas, et ainult hiiglased võisid liigutada neid kolossaalselt suuri rahne, mis sageli kaalusid üksteise peale laotuna sama palju kui terve laev või rohkemgi. Saxo Grammaticus polnud ainus, kes nende üle mõtiskles. Sarnaseid surnutele rajatud monumente võis leida kogu Euroopast – alates Hispaaniast lõunas kuni Rootsini põhjas. Kõigi nende kohta teadsid kohalikud inimesed öelda üksnes seda, et need olid iidvanad.

Paljud teadlased on hiljemgi püüdnud lahendada megaliitehitiste mõistatust, ent tulutult. Nüüd arvab üks arheoloog olevat leidnud vähemalt mõne vastuse, mis Saxol puudus.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe selle kohta lähemalt novembrikuu Imelisest Ajaloost.

Kivikirstkalme Herrljungas Rootsis.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Reklaamiosakond
ReklaamiosakondTel: 667 0105