Tasuline seks Eesti külas

Tavapäraselt seostub prostitutsioon ehk tasu eest seks linnade, sadamate ja sõjaväeosadega, kus on palju vallalisi või kodunt eemal viibivaid mehi. Siiski ei olnud see nähtus täiesti tundmatu ka maa­piirkondades ning seda esines Eesti küladeski, kirjutavad Andreas Kalkun ja Kersti Lust.

Folkloori põhjal toimusid sedasorti kõlvatused põhiliselt kõrtsis, aga ka mõisas. Mitmes regilaulu tüübis, kus tegevus toimub kõrtsis, võib leida kaudsemaid või otsesemaid vihjeid selle kohta, et kõrtside juures tuli ette prostitutsiooni meenutavat tegevust. Laulutüüp „Kõrtsis ööbimas“ lõpeb vahel meestegelase palvega anda talle küljesoojendaja. Kõige otsesemalt kõrtsiga seotud regilauludest hoiatatakse kõrtsis toimunud hooramise eest laulutüübis „Kõrtsinaise tütar“.

Väärib tähelepanu, et ohtlike meestena loetletakse lauludes talupoja seisusest erinevaid mehi: käsitöölisi, linlasi ja mõisa­rahvast.

Rahvalauludest ja kohtulugudest nähtub, et ühtesse astuti kõrtsi põrandal, tallis, laudas, lakas või ka kõrtsi lähedal „kruusaaugus“ (nt Liiva kõrtsi taga kruusiaukus).

Vene allikais märgitakse kõrtsi ümbruse metsi, mis olnud armatsejaist tulvil ning võib arvata, et vahekord metsa all polnud tundmatu ka siinmail. Eesti vallakohtu protokollidest nähtub, et külarahva meelest oli kõrts see koht, kus kõrtsmik pidas „liiderlikke inimesi“, naised teiste meestega elasid ja „sealt siis kasu“ said ning kus käisid liiderliku elu ja joomise poolest „kuulsad“ naised.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe prostitutsioonist Eesti külas lähemalt märtsikuu Imelisest Ajaloost.

Tartu prostituutide fotod 20. sajandi algusest. Ehkki selle ameti pidajad tegutsesid peamiselt linnades, polnud nähtus võõras ka külades.  Foto: Rahvusarhiiv
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555