Teadus eksiteel

Teadus pole kaitstud ei eksimuste ega ka tahtlike tüssamiste eest. Palju kordi on teadlase maski kandnud petistel õnnestunud eksitada tavainimesi – ja vahel isegi kogu teadusmaailma – väljamõeldud kõmuliste avastustega.

Austria arst Franz Mesmer töötas 1774. aastaks välja teooria, mille põhjal on magnetväljal tervendav toime. Ta uskus, et inimese kehas leidub eriline jõud „animaalne magnetisim“, ning kui see ei ringle kehas normaalselt, tekivadki haigused.

Õnneks leidus Mesmeril endal külluses animaalset magnetismi, mis väidetavasti andis talle tervendajavõimed. Puudutades oma patsientide – peamiselt naiste – käsi mitme tunni vältel, suutis Mesmer viia nad transsi, mis tema arvates oli väga tervislik.

1778. aastal kolis Franz Mesmer Pariisi. Kõigest paari aastaga sai animaalne magnetism seal ravimeetodina niivõrd populaarseks, et tal polnud individuaalseteks konsultatsioonideks enam aega, vaid ta ravis patsiente rühmades. Inimestel tuli kinni hoida veevanni paigutatud metalltorust, mis pidi ravima kõike alates sapikividest kuni pimeduseni.

Mesmerist oli vaimustuses isegi kuninganna Marie-Antoinette, kuid Louis XVI ekspertide nõukogu paljastas „doktori ravivõtted“ ning seepeale põgenes too eksiili.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe pettuseks osutunud teadustöödest lähemalt oktoobrikuu Imelisest Ajaloost.

Animaalse magnetismi seanss.  Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555