Valla esimene mees

Tsaariaegne vallakirjutaja polnud hall paberimäärija, vaid mõnel pool oli ta hoopis valla tähtsaim mees. Kogenud kirjutaja pani oma pilli järgi tantsima nii vallavolikogu kui ka -kohtu. Sel moel võis ta lohakil valla õitsengule viia, ent võis ka usaldust kuritarvitada, kirjutavad Tõnis Türna ja Kersti Lust.

Omavalitsused vabanesid mõisa võimu alt 1866. aastal kehtima hakanud vallaseadusega. Selle järgi pidanuks valla tähtsaima mehe tiitel kuuluma vallavanemale, ent tegelikkuses võis esialgu võtmerolli etendada hoopiski volikogu valitav vallakirjutaja. Tolleaegsed inimesed nimetasid kirjutajat tema hariduse, asja- ja seadusetundmise tõttu nii mõnigi kord kogukonna „esimeseks meheks“.

Selline olukord iseloomustas pigem Lõuna-Eestit, kuna mahajäänud Põhja-Eestis oli reformi järel esimesed paarkümmend aastat kombeks, et kirjutaja ametit pidasid naeruväärse palga eest kohakaasluse alusel vallakoolmeistrid. Tartu- ja Viljandimaal teenis kirjutaja enamasti mitu korda suuremat palka kui vallavanem; vahe oli mõnest korrast mitmeteistkümne korrani. Kui mitu valda valisid ametisse ühe ja sama kirjutaja, võis tema sissetulek ulatuda sadadesse rubladesse ja ta sai palgata omale abid.

Üksi jäänud (väike)valdades virelesid kirjutajad pahatihti näruse palga peal ja nii sattusid sageli sinna tööle sellised kirjutajad, kes mujale ei kõlvanud.

Kuna vallavanem oli põhikohaga talunik, polnud harvad juhud, kus ta mugavusest usaldas valla jooksva asjaajamise kirjutaja kätte. Halvemal juhul võis vallavanemal sootuks puududa ettekujutus valla kassa sissetulekutest-väljaminekutest.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Lõuna-Eestis tuli ette sedagi, et kirjutaja sekkus kohtumõistmisse. Mõni aitas seadust väänata kohtualustele kasulikus suunas; teine aga juhtis tähelepanu olukordadele, kus vallakohtunikud seadusepügalaid ei järginud. Kirjutajad jagasid vallaelanikele ka õigusalast nõu.

Loe vallakirjutajatest lähemalt oktoobrikuu Imelisest Ajaloost.

Põhja-Pärnumaal asunud Halinga valla kirjutaja Hans Nurk 1916. aastal oma töölaua taga.   Foto: Eesti Rahva Muuseum
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555