Buddha on virgunud

2500 aastat tagasi mässas üks noormees ülihoolitseva isa vastu. Siddhārtha Gautama lahkus isa paleest ja tantsutüdrukutest, et valida askees ja lihasuretamine. See läks talle maksma peaaegu elu, kuid siis leidis ta vastuse, mida oli otsinud.

Isa soovis, et Siddharthast võiks saada pigem suur kuningas. Selle eesmärgi saavutamiseks ei säästetud midagi. Poja käsutusse anti kolm paleed ja 40 000 tantsutüdrukut, et ta ei laseks end spirituaalsest elust ahvatleda.

Rangete korraldustega püüti tagada, et miski ei rikuks poisi maiseid rõõme. Kui ta oli väljas ratsasõidul, saadeti teenrid ette teed puhastama, et ükski detail tema meelerahu ei häiriks.

Ühel päeval kohtas ta aga nõrka ja vana meest, kes oli hambutu, hallipäine, kookus ja kühmus. Nii avastas Siddhartha vanaduse olemasolu ja oli sellest tugevasti mõjutatud.

Tema isa sai maruvihaseks. Ihukaitset tugevdati veelgi. Kõigest hoolimata kohtas Siddhartha järgmisel ratsasõidul tee ääres üht haiget inimest, kes talle samuti sügavasti meelde jäi. Kolmandal ratsaretkel märkas ta laipa. Siddhartha ütles: „Kas niimoodi lõpetavadki kõik elavad? Ja ometigi heidab terve maailm kogu hirmu eemale, täiesti pimestatuna. Pöörake mu kaarik kohe ümber! Praegu ei ole aeg ja koht lõbusõitudeks!“

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Neljandal väljasõidul kohtus Siddhārta veidra mehega, kiilaks aetud mungaga, kes oli rõivastatud ookerkollasesse rüüsse ja kelle käes oli kauss. Nüüd otsustas Siddhartha maailmast eemale tõmbuda. Ta jättis perekonna ja luksusliku elu. Üks versioon räägib, et ta lahkus neist, kui nood olid magama heitnud.

Siddhartha otsis nüüd lihtsat, askeetlikku elu, et saavutada spirituaalne mõistmine ja väljapääs inimelu kannatustest. Ta ühines suurimate religioossete õpetajatega ning sai osa nende tarkusest. Ta õppis joogat ja filosoofiat, ent oli nende suhtes üleliia kriitiline. Tema otsing ei andnud talle kaugeltki seda, mida ta igatses.

Tema järgmine samm oli ühineda rühma askeetide ehk inimestega, kes otsisid spirituaalset virgumist, loobudes sel eesmärgil igasugusest naudingust. Räägitakse, et paastu ajal sõid nad kõigest kuus riisitera päevas.

Lõpuks olevat olnud Siddhartha nõnda nõrk, et oli teadvust kaotamas. Kui tema ümber polnuks inimesi, kes sundisid teda pisut sooja riisikörti sööma, oleks ta elu kaotanud.

See ränk kogemus õpetas talle, kui mõttetu on askees. Siit sai ta oma õpetuse esimese punkti: õige on kesktee naudingute ja askeetliku äärmusluse vahel ehk elu, kus keha saab seda, mida see vajab optimaalseks tööks, kuid ei midagi enamat. Ta lõpetas askeetluse ja pühendus selle asemel enneolematu energiaga joogale.

Ühel õhtul istus ta Kirde-Indias Gaya lähedal viigipuu alla. Seda kohta nimetati hiljem „paigalolekukohaks“, kuna ta istus täiesti liikumatult. Siddhartha märkas, kuidas läbimurre läheneb ja saabub mõistmine. Võimas õnnetunne sundis teda seitsmeks päevaks paigale jääma.

Legendi järgi püüdis ta kaheksandal päeval üles tõusta, kuid siis tabas teda uus uimasuse laine. 49. päeval leidis ta end ekstaasiseisundist. Seejärel avas ta ennast maailmale. Siddhartha oli kui ümber sündinud ja esitles end nüüd budana ehk „teadvuse kõrgeimasse seisundisse ehk nirvaanasse jõudnuna“. Nirvaana tähendab kõigi kannatust põhjustavate meeleseisundite vaibumist, kannatustest vabanemist. Ka Buddha oli nüüd saavutanud täieliku mõistmise maailma olemusest ja sellest, kuidas saada üle kannatusest ja leinast.

Samuti oli ta teada saanud, et ta on palju kordi uuesti sündinud ja nii tema kui ka kõik teised olendid on taassündinud oma tegude tõttu, kuid inimesel on võimalik need ümbersünnid peatada. Selleks tuli järgida juhendeid, mida budismis tuntakse nelja õilsa tõena.

Loe budismi rajajast lähemalt novembrikuu Imelisest Ajaloost!

Kunstniku nägemus noorest Buddhast.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555