Majanduskriisid korduvad ikka ja jälle

Tulbisibulad, kolooniad, raudteed ja jalgrattad – hiigelkasumi lubamine on ajast aega ahvatlenud inimesi tegema saatanlikke investeeringuid, mis enamasti lõpevad krahhiga.

1929: ameeriklased olid pöördunud uude usku, mille kohaselt võib börs rikkaks teha igaühe. Aktsiatesse investeerisid nüüd kõik alates direktoritest kuni tehasetööliste ja teenijateni. Mustal neljapäeval, 24. oktoobril 1929 see uus usk purunes.

Üks kuu pärast börsikrahhi astus George Cutler sisse Beaveri hoone peasissekäigust, mis asus Wall Streeti lähedal. 65aastase mehe nägu rääkis meeleheitest, kuna ta oli kaotanud kõik.

Cutler oli nagu miljonid teisedki ameeriklased ostnud aktsiaid – alguses enda säästude eest ning seejärel võtnud laenu, et spekuleerimiseks rohkem raha saada. Laenu saamiseks oli ta seadnud hüpoteegi oma pudupoele Manhattanil Green­wich Streetil.

Cutler sõitis liftiga seitsmendale korrusele, et kohtuda seal oma juristi Grant C. Foxiga, kes pagana päralt pidi ju aitama tal terendavast pankrotist kuidagi pääseda. Foxi ei paistnud aga kusagil ning pudukaupmehele tuli peale nii suur masendus, et ta ei näinud muud väljapääsu kui enesetapp.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Ta kõndis akna juurde, avas selle ja astus välja karniisile. Üks jurist märkas pudukaupmeest ja püüdis teda tagasi sisse tõmmata. Tal õnnestus haarata ainult Cutleri mantlikraest, enne kui 65aastane pudukaupmees alla hüppas. Sekundid hiljem tabas George Cutler ühe auto katust.

New Yorgis lõhkenud börsimull põhjustas ülemaailmse majandussurutise ja ainuüksi Ameerika Ühendriikides kaotas töö 15 miljonit inimest.

Loe ajaloo kõige hullematest majanduskriisidest jaanuarikuu Imelisest Ajaloost!

Pangajooks American Union Bankile New Yorgis.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555