Ümberlõikamine jumala nimel

Vanad egiptlased lõikasid poiste eesnaha ära kivinoaga. Nende meelest pidi see protseduur parandama suguliikme hügieeni, kuid Lähis-Idas sai ümberlõikus osaks lepingust jumalaga.

Kui arst Eugen Levit avaldas oma pamfleti „Iisraeliitide ümberlõikus, valgustatud meditsiinilisest ja inimlikust seisukohast“, väljendus ta selles karmide sõnadega.

„Mida kultuursed inimesed võivad ometi mõelda, pidades veriseid, moonutatud genitaale jumalikuks kultuurisümboliks?“ kirjutas Austria juudi arst 1874. aastal vihaselt.

Leviti poeg oli äsja veremürgistusse surnud, sest pärast poisi ümberlõikamist oli haav nakatunud. Oma pamfletis kutsus Levit üles võitlema selle operatsiooni vastu, et „kaitsta tuhandeid süütuid olendeid piinamise ja moonutamise eest“.

Tolleaegses Euroopas ja Ühendriikides pidasid nii juudi kui ka paljud kristlikud arstid ümberlõikamist loomulikuks. Selle operatsiooni käigus eemaldatakse terava noaga peeniselt eesnahk. Lõiget peeti vajalikuks peenise puhtuse pärast: ilma eesnahata ei saavat mustus nahavoltide vahele koguneda. Osa arste kinnitas isegi, esitamata küll mingeid tõendeid, et ümberlõikamine väldib osteoporoosi, epilepsiat, nõdrameelsust ja süüfilist.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Paljude juutide arvates oli ümberlõikamine seotud siiski mitte tervise, vaid religiooniga. See traditsioon põhineb Esimesel Moosese raamatul, milles jumal annab Aabrahamile selged juhtnöörid: „Kõik meesterahvad tuleb teil ümber lõigata! Te peate oma eesnaha liha ümber lõikama ja see olgu minu ja teie vahelise lepingu märgiks.“

Loe ümberlõikamise ajaloost lähemalt jaanuarikuu Imelisest Ajaloost.

Foto: Library of Congress, Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555