Mis asi oli menstruatsioon varauusaja arstide meelest?

Varauusaja arstid järgisid naise keha puhul Vana-Kreeka arsti Galenose teooriat, mille järgi olid naise suguorganid põhimõtteliselt samasugused nagu mehel, ainult et naisel olid need soojas hoidmiseks seespool, kuna naise keha oli mehe omast külmem.

Galenos selgitas menstruatsioonist kirjutades, et naised peavad igal kuul veritsema väheliikuva eluviisi pärast, sest nii koguneb neil liiga palju verd. Meestel ei esinenud sellist asja, kuna mehed tegid raskemat füüsilist tööd ja higistasid üleliigsed vedelikud välja.

Foto: Shutterstock

Varauusaja autor Helkiah Crooke andis 1615. aastal välja populaarse meditsiiniraamatu, milles ta selgitas seda teooriat ning kirjeldas, et naised veedavad palju aega istudes ja tikkides. Tema väitel koguneb seetõttu ühe kuu jooksul kehasse üleliia verd ja see väljutatakse menstruatsiooniga.

Väga noortel tüdrukutel midagi sellist ei juhtunud, kuna nende liigne veri kasutati ära kasvamiseks. Arvati, et kasvamine lõpeb 14-aastaselt ja pärast seda algaski kuupuhastus.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Meditsiinis pandi üldse suurt rõhku väljutamisele. Arstid kirjutasid patsientidele regulaarselt ravimeid, mis kas ajasid neil südame pahaks või tegid kõhu lahti, ja märkisid siis rahulolevalt üles, mitu korda patsient rohu võtmise järel tualetis käis.

Seetõttu pidasid arstid oluliseks ka seda, et naistel oleks kuupuhastus regulaarne. Nii ei peetud päevade ärajäämist tingimata vihjeks rasedusele, vaid arvati, et naise tervisega on midagi halvasti.

Sellest kõigest kirjutab Äripäeva kirjastuse värske raamat „Neiud, naised, lesed“, mis teeb väga põneva sissevaate naiste igapäevaelusse varauusaegsel Inglismaal. Millega täitsid naised oma päevi, mis töid nad tegid, kuidas lapsi kasvatasid ning tulid toime menstruatsiooni ja sünnitusega ajal, kui neil teemadel jagasid nõu ja käske mehed?

Jaanuari lõpuni on raamat soodushinnaga 31,90 (tavahind 35,90), kui kasutate sooduskoodi „erihind“. Raamatu leiate e-poest: pood.aripaev.ee/neiud-naised-lesed.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555