Jermak vallutas Siberi

Jermaki juhitud kasakad olid sündinud sadulas ja kappasid rajaleidjatena Siberisse, et laiendada Ivan Julma impeeriumi. Tsaari sõdalaste teel seisid aga ees salakavalad tatarlased.

Ühel 1582. aasta suveööl sõitis kasakate juht Jermak Uurali mäestikust idas kulgeval Tura jõel, kui korraga äratas miski tema tähelepanu. Sosinal andis ta oma meestele korralduse suunata pargas kaldale ja minna seal maale. Kuuvalgel oli Jermak märganud mõnd puutüve, mis eespool jõevoolu blokeerisid. Kaval kasakas haistis lõksu ja ta ei kavatsenud oma väesalka ohverdada vaenulikele tatarlastele, kes seni Siberit valitsesid ning olid nüüd eespool valmis varitsusrünnakuks.

Kaldal lasi Jermak meestel oksad inimesesarnasteks kujudeks siduda, need rõivastada ja pargastele asetada. Seejärel lükati alused jõevoolus liikuma nagu sööt.

Samal ajal hiilisid Jermak ja ta mehed poolpaljastena läbi kaasiku, et rünnata vaenlast selja tagant. Kui päike tõusis, kõlas lask ja Jermaki kasakad tormasid oma laetud arkebuuside ehk harkpüssidega vaenlasele peale. Tatarlaste juht Mametkul põgenes kuulide eest.

Rahuldustundega nägi Jermak, kuidas jõgi värvus langenud vaenlaste verest punaseks. Kasakapealikule oli antud ülesanne alistada seni läbiuurimata Siber Venemaale. Jermak teadis, et tema missioonil sai olla ainult kaks tulemust: võit või surm.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

16. sajandi keskel ulatus Moskva suurvürstiriigi (hilisema tsaaririigi) võim kõrgete Uurali mägedeni idas, kuid piir ei olnud fikseeritud ja riigi lõunaregioone rüüstasid regulaarselt tatarlased. See oli turgi ratsarahvas, Tšingis-khaani maailmaimpeeriumi viimased riismed. Sessamas kaitsetus piirkonnas elasid ka kasakad, vene-tatari päritolu palgasõdurid ja piire valvanud sõdalased.

Jermak Timofejevitš oli 17. sajandi Siberi kroonikate põhjal sündinud umbes 1540. aastal Volga jõe ülemjooksul. Allikad kirjeldavad teda pika laiaõlgse mustahabemelise ja karismaatilise mehena. Ta võttis endale kasakapealiku ehk atamani rolli, mis ilmneb ka tuntud poeemist: „Seal elasid kasakad vabade meestena. / Kõik Doni, Tereki ja Jaiki (Uurali jõe endine nimi – toim) kasakad / ja nende ataman oli Jermak, Timofei poeg.“

Jermaki maine oskusliku sõjamehena jõudis eduka kaupmehepere Stroganovide kõrvu. Perekond oli juba aastaid pidanud Uurali mäestiku jalamil kaubanduslikku tugipunkti, kus nad ostsid kokku soola ja karusnahku, mida müüsid suure vaheltkasuga Moskvas edasi. Mägesid ületavate Siberi hõimude rünnakud oli aga muutnud üha suuremaks probleemiks ning Stroganovide perekond vajas abi.

Mäeahelikust idas asuvat piirkonda ehk Lääne-Siberit kontrollisid tol ajal tatarlased, kes valitsesid oma pealinnast Sibirist paljusid põlisrahvaid. Siberi tatarlased olid varem maksnud Moskvale andamit, kuid khaan Kutšumi ajal maksed lakkasid. Moskva valitseja tsaar Ivan Julm oli seetõttu Stroganovi abipalve peale ülimalt koostööaldis.

1575. aastal sõlmis tsaar kaupmeestega kokkuleppe, et kui Stroganovid alistavad Kutšumi, vabastatakse nad järgmiseks 20 aastaks maksudest ja nad saavad vabad käed Siberi koloniseerimiseks.

Stroganovide perekond ise poleks suutnud Kutšumi alistada ja seetõttu palkasid nad Jermaki. 1581. aastal koondusid lameda põhjaga pargased 540 kasakaga pardal Kama jõele ja seilasid itta.

Loe Jermaki vallutusretkest lähemalt veebruarikuu Imelisest Ajaloost!

Vassili Surikovi maal Jermaki sõjaretkest Siberisse.   Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555