Tegelik Downton Abbey

Kaunis Lõuna-Inglismaa maakohas asub üks maailma tuntumaid hooneid. Miljonid televaatajad tunnevad seda nime Downton Abbey all, kuid tegelikkuses on see Highclere’i loss. Loss, milles on peaaegu 300 luksuslikku ruumi ja muu hulgas vanast Egiptusest pärit aarete kollektsioon, on kui möödunud aegade hiilgust meenutav monument.

Highclere’i loss, mis on teleseriaalist tuntud Downton Abbeyna, võttis Esimese maailmasõja ajal vastu haavatud sõdureid. See pööras pea peale sotsiaalsed mängureeglid ning härraste ja teenijate elukorralduse.

Haavatud sõdurid ajasid silmad imestusest pärani, kui nad 1914. aasta septembris lähenesid kohale, millest pidi järgmisteks kuudeks saama nende kodu. Nende vankrid veeresid mööda looklevat kruusateed, mis viis uhke Highclere’i lossini Hampshire’i krahvkonnas ehk seriaalis Downton Abbeyni. Oma renessansistiilis tornidega seisis loss nagu kandiline hiiglane keset künklikku maastikku. Just niisuguses suurejoonelises miljöös pidid sõdurid paranema.

Kõigest mõni nädal varem olid mehed võidelnud läänerindel kaitsekraavide labürindis, kuid nii nagu paljud teised vaprad sõdurid, olid nad sealt murtud luude või kuulihaavadega tagalasse veetud. Nende õnneks toodi nad koju Briti saartele, kus paljud kõrgaadli majad avasid sõjaministri palvel haavatutele oma uksed.

Highclere’i lossis elati 20. sajandi algul elu, mis ei erinenud eelmiste sajandite elust. Suur teenijaskond sehkendas lossis ringi, ümmardades härraseid, kes oma veatutes rõivastes teed jõid, väike sõrm peenutsevalt püsti. Nüüd aga oli krahvinna Almina, Carnarvoni 5. krahvi naine, ise valmis sõdureid Highclere’i lossi peasissepääsu juures vastu võtma.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Sõda oli mõneks ajaks muutnud sotsiaalseid norme ja ülemklassi leedi näitas haavatud meestele isiklikult teed läbi saalide ja koridoride. Peagi serveeriti meestele õlut lossi pruulikojast. Seda juues võisid nad nautida suurejoonelist vaadet lossiparki.

„Sa tundsid end just nagu seiklusel, hoolimata sellest, kui tõsised olid su kannatused,“ kirjutas Basil Jones, üks tänulikest patsientidest.

Carnarvonide abielupaar oli Highclere’i lossi mitte lihtsalt haavatud sõdurite puhkekoduks, vaid tõeliseks hospidaliks muutmise kinni maksnud oma taskust. Erinevalt paljudest teistest Inglismaa häärberitest nõudis krahvinna Carnarvon kirurgi, arsti ja 30 õe palkamist, et tagada lossi uutele elanikele kõrgetasemeline ja professio­naalne ravi ja hooldus.

„Almina oli haiglat jalule aidates lihtsalt täiuslik,“ kirjutas üks krahvinna sõbran­na oma mehele. Sõja tõttu jäi leedi Carnarvonil teepidude ja peente õhtusöökide arvelt aega üle ja seetõttu tegeles ta haiglaga. Ta lausa nautis ringkäike sõdurite seas. Kirurg Robert Jonesi sõnul „vaatas ta meeste vaimse ja kehalise seisu­korra järele“.

Krahvinna nõudis ka abikaasalt ja tütrelt, et nad patsiente vaatamas käiksid. Tütar Evelyn rebiti ta senisest privilegeeritud eksistentsist välja. Pärast erakoolitust pidi ta iga päev ema ringkäigul saatma ja haavatud sõdureid tervitama. Meeste vigastused näitasid, kui karm oli elu väljaspool Highclere’i turvalisi müüre.

Loe Inglismaa lossidest lähemalt veebruarikuu Imelisest Ajaloost.

Teleseriaalist tuntud Downton Abbey on tegelikult Highclere’i loss ja see asub Lõuna-Inglismaal Hampshire’is.  Foto: Simon Paulin, Scanpix
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555