SISUTURUNDUS: Vana-Egiptuse kuu Viasat Historys

Neli põnevat fakti Vana-Egiptuse kohta, mida sa tõenäoliselt ei teadnud.

Vaaraode maad Vana-Egiptust peetakse üheks võimsamaks ja mõjukamaks tsivilisatsiooniks. Arheolooge on Vana-Egiptuse ajalugu juba pikka aega vaimustanud, mis andis ka aluse uuele uurimisvaldkonnale ehk egüptoloogiale. Selle valdkonna vastu oli nii suur tõmme, et väljakaevamised ja uuringud viisid dokumentaalfilmide tegemiseni, et tabada selle maagilise tsivilisatsiooni olemust. Kuid küsimus on: kui palju me tegelikult Vana-Egiptuse kohta teame?

Viasat History viib televaatajad terve märtsikuu jooksul läbi teleekraani põnevatele avastusretkedele. Aga enne, kui alustame seda teekonda, toome selles artiklis välja mõned üllatavad ja huvitavad faktid, mida sa ei pruukinud selle majesteetliku tsivilisatsiooni kohta teada.

1. Egiptuse naistel olid võrdsed õigused meestega

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Egiptuse naised võisid osta ja müüa kinnisvara, olla vandekohtu liikmed, teha testamenti ja sõlmida isegi juriidilisi lepinguid. Naised ei teinud enamasti tööd väljaspool kodu, kuid need, kes tegid, teenisid meestega samaväärset palka. Egiptuse naistel oli ka õigus lahutada, uuesti abielluda ja sõlmida abielueelne leping. Naiste kõrget rolli ühiskonnas tõestab ka asjaolu, et troonile tõusid ka paljud Egiptuse naised nagu Nefertiti, Hatšepsut ja Kleopatra.

2. Egiptuses leiutati esimene rasedustest

Esimesed rasedustestid pärinevad iidsest Egiptusest. Ühe umbes aastast 1400 eKr pärineva papüürusrulli kohaselt pidi naine selleks, et kontrollida, kas ta on rase või mitte, urineerima kahte kotti, millest üks oli täidetud odra ja teine nisuteradega. Kui vähemalt ühes kotis läks vili idanema, siis oli see kinnitus rasedusest. Oodatava ilmakodaniku soo kindlaksmääramiseks pidi tulevane ema jälgima, kummas kotis idud esimesena võrsuvad. Kui odral tekkisid võrsed, pidi sündima poisslaps; kui esimesena idanes nisu, võis oodata tütart.

3. Kleopatra ei olnud egiptuse päritolu

Kleopatra VII on ilmselt üks kuulsamatest Egiptuse valitsejatest. Võimukas naine sündis küll Egiptuse Vahemere rannikul, kuid tegelikult oli ta hoopis kreeka päriolu, kuulsa Ptolemaioste dünastia liige.

4. Püramiide ei ehitanud orjad

Kreeka ajaloolane Herodotos püstitas teooria, et Egiptuse suured püramiidid ehitasid orjad. Uurimistulemused on aga näidanud, et püramiidide ehitamisega ei tegelenud orjad, vaid hoopis palgatöölised. Nad olid hästi toidetud, tasustatud ja väga austatud. Seetõttu maeti paljud neist, kes ehituse käigus hukkusid, austuse märgiks vaarao viimse puhkepaiga kõrvale.

Egiptuse hauakambrid: ülim missioon“

Uhiuus dokfilm esilinastub 7. märtsil

Egiptuse ehitised on täis lahendamata saladusi ja paljud maetud jäänused on veel avastamata. Eriprogrammi raames esilinastub uhiuus dokfilm „Egiptuse hauakambrid: ülim missioon“. Alati uusi avastusi otsides alustas kuulus egüptoloog Zahi Hawass 2020. aastal kolmekuulist väljakaevamist, et selgitada välja mõned Saqqara allesjäänud saladused.

Ja see, mida ta 2021. aasta jaanuaris leidis, on hämmastav: kuningas Teti püramiidi jalamile sügavale liiva alla maetud täiesti puutumata matmiskompleks. Saqqara, kus asub enam kui tosin püramiidi, kloostrit ja loomade matmispaika, on UNESCO maailmapärandisse kuuluv Muistse Egiptuse surnute linn.

Egüptoloogi Hawassi sõnul võivad Saqqara leiud heita valgust Uue riigi perioodile, mis eksisteeris 16.-11. sajandini eKr. Televaatajad saavad eksklusiivse juurdepääsu sellele missioonile: Zahi Hawass ja tema meeskond kasutavad oma töös CGI-d, 2D-arvutigraafikat, 2D- ja 3D-kaardirakendusi, röntgenanalüüse, intervjuusid rahvusvaheliste ekspertidega nii laboris kui ka kohapeal.

Uurime nekropoli saladusi, et mõista, kes maeti sinna rohkem kui 3000 aastat tagasi.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555