Rändlindude saladus

Aastatuhandeid mõistatasid eurooplased, kuhu nende metsalinnud talviti kaovad. Kas nad vajuvad talveunne, lahkuvad Kuu peale või kehastuvad teiseks liigiks? Selguse tõi 1822. aastal üks kurg.

Kui Saksa riigikrahv Christian Ludwig von Bothmer laskis 21. mail 1822 Mecklen­burgis Klützi küla lähedal alla ühe valge-toonekure, märkas ta hämmastunult, et keegi teine kütt oli seda pikajalgset lindu varem juba tabanud.

Linnu kaelast oli läbi tunginud 80 sentimeetri pikkune nool, millel oli rauast teravik. See oli lindu sisenenud rinnakust ning välja tulnud peaaegu pea juurest. Von Bothmer imestas oma veidra saagi üle ja andis surnud linnu üle konservaatorile, kes pidi sellest topise tegema.

Krahvil polnud toona aimugi, et tol kevadpäeval oli ta kogemata andnud suure panuse teaduse ühe suure mõistatuse lahendamisse. Keegi ei teadnud veel vastust küsimusele, kus kured ja teised rändlinnud talvituvad, kui nad sügisel põhjapoolkeralt kaovad.

Vastus kukkus koos selle vigaseks lastud kurega sõna otseses mõttes taevast alla. Tänapäeval teame, et väga paljud linnuliigid lendavad sügisel oma talvekorterisse soojadesse maadesse ja tulevad kevadel tagasi. 19. sajandi alguses polnud see veel sugugi iseenesestmõistetav käibetõde.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Loe rändlindude mõistatusest lähemalt maikuu Imelisest Ajaloost.

Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555