Põhjamaade lossid on kummitusi täis

Ikka ja jälle kohatakse vanades lossides elusalt müüritud naisi, verejanulisi tontkoeri ja isegi üht vana natsi, kes järjekindlalt Norra kuninga ihukaitsjaid kummitab. Teadlased on jälile jõudnud küsimusele, miks on kummitused kiindunud kesköötundi ja vanadesse majadesse.

Dragsholmi lossis Taanimaal elas 1550. aasta paiku mõjukas aadlimees Mogens Gyldenstierne, kel oli kaunis tütar Celestine Mariann de Bayonne Gyldenstierne. Toonase tava kohaselt oli Mogens tütre juba varakult naiseks lubanud ühele peenest suguvõsast mehele. Seetõttu sattus Mogens raevu, kui selgus, et nooruke Celestine oli armunud hoopis tallipoissi ja temast ka käima peale jäänud. Mogens käskis tütrel sõita Schlesvigi ning sünnitada laps seal, et keegi tema patust aimu ei saaks. Tegelikult olid Mogensil aga kurjad plaanid.

Celestine’ile korraldatud lahkumispeo ajal lasi ta tütre kinni võtta ja müürida lossi ühe väikese ruumi seinas olnud tühimikku, milles tüdruk ei saanud end isegi sirgu ajada. Celestine oli seal kaua aega nutnud, abi palunud ja seina kratsinud, kuid kõigile oli antud karm käsk tema abipalveid eirata. Lõpuks suri tüdruk janusse ja õhupuudusse.

See polnud aga sugugi viimane kord, mil Celestine’i lossis nähti. Ta kõnnib lossis ringi tänapäevani, konnates rahutult koridorides ja tubades ning kandes ikka veel valget kleiti, mis oli tal seljas ka lahkumispeol. Iseäranis näivad teda huvitavat magavad mehed. Võib-olla üritab ta sel moel leida tallipoissi, oma armastatut.

Nõnda kõlab legend Dragsholmi lossi Valgest Daamist. Väidetavasti on teda näinud paljud lossi külalised.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Celestine on kõigest üks paljudest Valgetest Daamidest, kes kummitavad Skandinaavia lossides ja linnustes. Jutustused kummitustest ja teistest üleloomulikest ehk paranormaalsetest nähtustest pakuvad inimestele tihti suurt huvi ja närvikõdi. Kuna lossilegendid on nii kaua vastu pidanud, siis äratavad need tähelepanu ka teadlastes, kellest nii mõnigi on seletamatute nähtuste uurimisele pühendunud. Mis või kes on kummitus tegelikult? Miks me neid näeme? Miks me ahmime innukalt lugusid vaimudest ja kodukäijatest, ehkki need tekitavad meis õudu ja värinaid?

Loe põhjamaade väiketontidest lähemalt juunikuu Imelisest Ajaloost.

Harilikult näitavad kummitused endid pimedal ja tormisel ööl. Tõenäoliselt petavad meid äreval ööl meie pingul meeled.   Foto: Shutterstock
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555