Homoseksuaalne eliitüksus andis Spartale peksa

Sparta oli Kreekas domineeriv jõud, kuid Teeba linnriigil sai türannidest villand. Nad heitsid kõik tavalised sõjareeglid kõrvale ja panid kokku 150 geipaarist koosnenud eliitüksuse, mis pidi võitmatuna tunduva vaenlase purustama.

Antiikne Kreeka oli mosaiik iseseisvatest linnriikidest, kes pidasid naabritega lõputuid sõdu. Umbes 450. aastal eKr oli võim maal jagunenud kahe tugevaima linnriigi – Ateena ja Sparta – vahel, kes mõlemad olid endaga ühendanud väiksemaid linnriike. Kahe suurvõimu vahel ootas aga oma võimalust veel kolmaski linnriik – Teeba. Linn, mis oli alates 6. sajandist eKr olnud Ateenaga pahuksis, seisis nüüd Boiootia 11 linnriigi liidu eesotsas.

Väljaspool Boiootiat oli Teebal olnud toetuse leidmisega raskusi. Kui Pärsia kuningas Xerxes I tungis 480. aastal eKr Kreekasse ja püüdis kogu Kreekat allutada, oli Teeba teda toetanud. Kõigi teiste kreeklaste silmis said teebalased seetõttu reeturi märgi. Ateenlased ja Sparta võitsid lõpuks ühiselt Xerxese, kuigi nende liit ei kestnud kaua. 404. aastal eKr lõppenud Peloponnesose sõjas, mis peeti Ateena ja Sparta vahel, olid edukamad spartalased ning nende linnriik oli sestpeale Kreeka võimsaim. Sellele kohale pürginud Teeba langes aga tähtsuselt teiseks.

Boiootiat kutsusid kreeklased sõjajumal Arese tantsupõrandaks sealsete lausikute tasandike tõttu, mis olid lahingute löömiseks just nagu loodud. Samas oli neid pea võimatu kaitsta. Piisas üksnes sõjaähvardusest võimsalt Spartalt, et sundida Teebat ja kogu Boiootiat Spartaga liitu sõlmima.

385. aastal eKr, kui Sparta kuulutas sõja Mantineia linnriigile, liitusid Teeba sõdurid Sparta ridadega. Nende seas oli kaks noort Teeba ülemklassist pärit meest: Pelopidas ja Epameinondas. Nad võitlesid külg külje kõrval ja neist said lähedased sõbrad. Mantineia piiramise ajal seisid mõlemad kaitsetutel postidel, ja kui vaenlane ootamatult läbi murdis, näis kõik kadunud olevat.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

„Pelopidas sai seitse korda haavata ning langes hulgale sõprade ja vaenlaste surnukehadele, mis tema jalgade ees lebasid,“ jutustab Kreeka kirjanik Plutarchos. Epameinondas seisis kindlalt „ja võitles meeleheitlikult, sest oli otsustanud pigem surra kui Pelopidase elutu keha maha jätta“.

Mõõgahoobid langesid Epameinondase pihta, kuid viimasel hetkel päästis raskesti haavatud mehed Sparta kuningas Agesilaos. Seda pidi kuningas tulevikus kibedasti kahetsema.

Järgmise viieteistkümne aasta jooksul muutsid sõbrad Kreekat igaveseks, asutades geide eliitkorpuse, mis purustas Sparta.

Loe sellest lähemalt juulikuu Imelisest Ajaloost!

Teebalaste arvates pidi geipaaridest moodustatud üksus ilmutama enneolematut julgust, sest armastav inimene pigem sureks, kui valmistaks oma partnerile pettumuse.  Foto: Wikimedia Commons
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555