Loch Nessi koletis keeldub suremast

Kas ta on suur kala või eelajalooline dinosaurus? Lugematul arvul pealtnägijaid on jälginud Šotimaal Loch Nessi järves elutsevat koletist. Niipea, kui kohale ilmub mõni teadlane, kaob elukas hägusesse vette.

Lugu Loch Nessi koletisest sai alguse sadakond aastat tagasi. 1933. aastal avaldas ajaleht Inverness Courier, mida anti välja mägismaa mitteametlikus pealinnas Invernessis, lugejakirja mehelt, kelle nimi oli George Spicer. Autor kirjeldas, kuidas ta oli koos naisega silmanud lähedasimat olendit lohele või mingile eelajaloolisele loomale, keda ta tervel oma eluajal näinud oli.

Spicer märkis, kuidas loom, keda ta oli Loch Nessi järve ääres märganud, oli ligi kaheksa meetrit pikk ja ilma nähtavate jäsemeteta, kuid pika kaelaga. Spiceri suureks üllatuseks oli elukas järvest lahkunud ja ületanud tema ees olnud tee, lõugade vahel kala või muu röövsaak.

Ajaleht ei esitanud mingeid tõendeid selle kohta, kas Spiceri jutt kohtumisest metsiku olendiga võis tõele vastata, kuid see-eest hakkas toimetusse kohe kirju saabuma. Paljud šotlased teadsid nüüd pajatada monstrumkalast, lohest või meremaost, kuni leppisid kokku olendi nimetamises Loch Nessi koletiseks.

Umbes samal ajal ilmus Invernessi uuest turismimagnetist ka esimene pilt. Mõnevõrra uduse foto oli teinud Hugh Gray. Aasta hiljem ilmus ilmselt kuulsaim kujutis, kus võib aimata midagi, mis näeb välja nagu veest väljaulatuv pikk kael. Fotot hakati nimetama arsti pildiks (ingl Surgeon’s Photograph), kuna selle olevat väidetavasti teinud Londoni günekoloog Robert Kenneth Wilson. Wilson ise soovis jääda anonüümseks, kuid nimetus jäi pildile külge, sest väide, et Loch Nessi koletise oli pildile saanud arst, suurendas foto usaldusväärsust.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Nüüd algas tõsine Loch Nessi palavik ja kohalikule šotlasele Mackenziele meenus äkki, et juba aastail 1871 või 1872 – ta ei olnud selles päris kindel – oli ta näinud midagi, mis sarnanes puutüve või kummuli läinud paadiga. Objekt oli vees vingerdanud ja aeglaselt liikunud, kuni kadus lõpuks sügavusse.

Lühikese ajaga ilmus sadu teateid Šotimaa koletise kohta ning tehti ka ajaloolisi tähelepanekuid. Vanim seesugune teadaanne pärineb aastast 565 ja näib pakkuvat tõendust väitele, et koletis oli alati olnud osa järve ajaloost. Kõik need vanad lood nägid esimest korda trükivalgust küll alles pärast suurt huvi, mille tõid kaasa 1933. aasta vaatlused.

Loe Loch Nessi koletise ajaloost lähemalt juulikuu Imelisest Ajaloost!

Suurbritannia suurim järv Loch Ness Põhja-Šotimaal on väidetavasti koduks ujuvale minevikukoletisele.  Foto: Shutterstock
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555