Eesti vabamüürlaste saladused

Teosoofiat ja vabamüürlust harrastati Eestis ka kahe ilmasõja vahel. Meelis Piller ja Toomas Abiline uurivad lähemalt, millega Tallinna loožides tegeldi ning kes olid kõige mõjukamad loožiliikmed.

Üheksateistkümnes sajand oli nii Euroopa kui ka kogu läänemaailma arengus pöördeline aeg. Loodusteadused tegid võidukäiku ning sellega kaasnes tööstuslik revolutsioon ja industrialiseerimine. Esile tõusid rahvuslus ja rahvusromantism.

Vähem aga teatakse, et nende nähtustega kaasnes Euroopas ka suur huvi müstitsismi ning okultsete ja esoteeriliste õpetuste vastu. See rullus võimsa lainena üle kogu maailmajao. Eestisse jõudis see laine riigi iseseisvumise algusaastail. Selleks ajaks oli tegemist pigem marginaalse, kuid sellegipoolest huvitava järellainetusega.

Lääne esoteerika kõige jõulisem valdkond oli teosoofia ning seda ka Eestis. Teosoofia on esoteerilise filosoofia ideede süsteem, mis otsib ülimat tõde – midagi sellist, mis on maailma kõikide filosoofiate ja religioonide algallikas. Teosoofia pidulik loosung kõlab: „Tõde on uskudest ülem.“

Eesti iseseisvusaja alguseks olid teosoofia ideed jõudnud ka meile. Teosoofiast oli mõjutatud näiteks luuletaja Ernst Enno looming ning siin levitas oma trükiseid ennast esimeseks buda preestriks Baltimere rannikul tituleerinud Karl Tõnisson, kelle vaated juurdusid samuti teosoofiast.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

1920. aastail hakkas Eestis tekkima teosoofide organiseeritud ühendusi.

Kuidas teosoofiaharrastusest arenesid välja vabamüürlikud loožid, sellest lugege lähemalt septembrikuu Imelisest Ajaloost.

Eesti Teosoofilise Seltsi Besanti Looži pitsat.  Foto: Rahvusarhiiv
Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Sirle Kübar
Sirle KübarReklaamimüügi projektijuhtTel: 56845555